Caz Festivali için İstanbul bir enstrümana dönüştürüldü

Akbank Caz Festivali’nin yeni kampanyası başladı

19.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Akbank Caz Festivali’nin yeni kampanyası başladı. “Şehrin Caz Hali” konseptinin devamı olan 21. Akbank Uluslararası Caz Festivali filmi, önceki örnekleri gibi, cazın ana enstrümanının “şehir” olduğu fikri üzerine kurulu. Kampanya İstanbul Boğazı’nın sağladığı olanakla tüm şehri bir enstrümana dönüşüyor. Böylece şehrin cazla değişimi ekranlara yansıyor.

Farklı tekniklerin kullanıldığı projenin yapımını üstlenen Anima ve yönetmen filmin çekim süreciyle ilgili şunları söyledi: “21. Akbank Caz Festivali reklam filmi bizim için oldukça keyifli bir proje oldu. 20 gün gibi kısa bir süre içerisinde 3 farklı tekniğin kullanıldığı bir proje gerçekleştirmek, zorlayıcı olduğu kadar, heyecan vericiydi. Filmde, Galata Köprüsü’nün kuş bakışı görünümünü, hem vapurların detaylarını görebileceğimiz şekilde yakın açıyla kullandık, hem de tüm tarihi yarımadayı görecek kadar geniş bir açıya ulaştık. Bütün bu detaylara ulaşmak için yaptığımız helikopter çekiminde, 3 boyutlu şehir modellemesi ve uydu görüntüleri üzerinden illüstrasyon çalışmaları kullanıldı. Film için Galata Köprüsü üzerinde 300 metre yükseklikten başlayıp, 8000 metreye kadar tek bir açıda yükselerek çekim yapmak gerekiyordu. Helikopterin çıkabileceği, izin verilen maksimum yüksekliğe (500 m) kadar çektiğimiz gerçek görüntü, bilgisayar ile desteklenerek kullanıldı. Helikopterin yükseklik limitinin dışında kalan alan içinse, tüm tarihi yarımadanın 3 boyutlu modeli ve dokuları yapıldı. Tüm yollar ile binalar bilgisayar ortamında ışıklandırıldı. Helikopter çekiminde en zorlayıcı olan unsur, tek kamera hareketiyle 90 derece yükselmek ve time-lapse ile geceye dönüş görüntüsünü elde edebilmek için havada 1,5 saat boyunca asılı kalmak oldu. Gitar çalan adam silüetine ulaşabilmek için ise uydu görüntüleri üzerinden illüstrasyonlar yapıldı. 300 metreden 8000 metreye kadar olan alan 7 ayrı katmanda illüstre edildi. Burada en önemli nokta, gerçek görüntümüzü, son karesi tamamen illüstrasyon olan son sahnemize uydurabilmekti. Gitar çalan insan silüetini oluşturmak için, ışıklandırmada oynamalar yapmak, ışık yoğunluklarını gerçekte olduğundan çok daha farklı alanlarda göstermek gerekiyordu. Bu filmin en önemli unsurlarından biri de kuşkusuz müzikti. Müziğin ritmiyle, enstrümanların giriş çıkışlarıyla senkronlu yanan şehir ışıkları bunu vurgulayarak şehrin caz halini oluşturdular. Sonuç olarak, gerçekten çok keyif aldığımız ve aynı keyifle de izleneceğini düşündüğümüz bir film ortaya çıktı.”

Akbank Caz Festivali | "Şehrin caz hali" from Publicis Yorum on Vimeo.

Kampanya Künyesi

Reklamveren : Akbank
Reklamveren Yetkilisi : Murat Göllü, Derya Bigalı
Reklam Ajansı : Publicis Yorum
Kreatif Grup : Cevdet Kızılay, Adnan Elmasoğlu, Ebru Ataman
Müşteri İlişkileri : Özlem Öğüt, Şebnem Çamlısoy, Ayla Çaylı
Stratejik Planlama : Selda Sedes, Zeynep Bortaçina, Elif Uçuk
Medya Planlama ve Satın Alma: Mediacom
Prodüksiyon : Armağan Kuşçu
Kullanılan Mecra : TV, Basın, Açıkhava, Sinema, Radyo, İnternet
Yönetmen : Turgut Akaçık
Prodüksiyon Şirketi : Anima

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.