Carat 2010 için mütevazı bir büyüme bekliyor

Aegis Grubunda yer alan medya iletişim Ajansı Carat, global reklam harcamalarına yönelik olarak 2009...

05.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Aegis Grubunda yer alan medya iletişim Ajansı Carat, global reklam harcamalarına yönelik olarak 2009 ve 2010 yılına yönelik büyüme tahminlerini açıkladı.

Carat, global reklam harcamalarının 2009 yılını yüzde 10 kayıp ile kapatacağını, sadece Asya Pasifik bölgesinin istisna olduğunu; burada 2009 tahminlerinin sıra dışı bir ivmeyle düzeldiğini kaydetti. Carat yayınladığı raporda, 2009 yılının oldukça karanlık bir tablo sergilediğini, bu tablonun 2010 yılında hafif bir yükseliş (global olarak yüzde 1) kaydedeceğini söylüyor.

Ajans, Batı’nın daha istikrarlı şartlara kavuşup; özellikle Çin gibi gelişen pazarlardaki iyileşmeden dolayı yüzde 1 oranında bir yükseliş öngörüyor.

Dünyanın en büyük reklam pazarı olan Amerika en büyük yarayı alırken, Rusya, İtalya, Almanya ve İngiltere en büyük düşüşleri kaydeden ülkeler arasında yer alıyor. İspanya, Fransa ve Kanada’da ise daha sınırlı düşüşler gözlendi.

Carat bu sene sadece online reklam harcamalarında bir yükseliş bekliyor. Online’ın payının global reklam harcamcılarının yüzde 10’nuna ulaşması bekleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.