Cannes’da Moma Propaganda’nın ödülleri neden iptal edildi?

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali ve Moma Propaganda São Paulo Brezilya arasındaki tartışma sonucu, festival organizatörleri ajansa verilen iki ödülü iptal etme kararı aldı.

21.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali ve Moma Propaganda São Paulo Brezilya arasındaki tartışma sonucu, festival organizatörleri ajansa verilen iki ödülü iptal etme kararı aldı.

Adweek, bu ödüllerin iptal edilmesinin arkasındaki asıl nedenin Kia markasının ajansı şikayet etmesi olduğunu bildirdi. Reklamın marka tarafından hiçbir zaman onaylanmadığını bildiren Kia’nın, Cannes Lions Organizasyonuna başvurmasıyla Moma Propoganda’nın ödülleri iptal edildi.

Moma Propaganda’nın Kia için hazırladığı reklam pek çok uzman tarafından “saldırgan” ve “rahatsız edici” olarak nitelendirildi.

Kia’nın ürettiği klimaların soğutma özeliğine dikkat çekmek için hazırlanan reklam dizisinde erkek öğretmen ile küçük bir kız öğrencinin klimasız ortamda ve klimalı ortamda nasıl davrandıkları ayrı kolonlarda resmedilmiş.

Solda karikatürize çizimle normal bir sınıf, sağ tarafta ise pornografik denebilecek bir anlatım var. İlanın altında "İki tarafta farklı sıcaklık var" yazılı. Hakan Kalafat reklamı Bianet’te “Hikâye pedofili çağrışımı yapıyor” diyerek yorumladı.

Moma Propaganda’nın marka için ürettiği ikinci reklamda benzer özellikleri taşıyor.

 

 

Adland’in haberine göre bu iki reklamı hazırlayan Moma Propaganda yaratıcı direktörü Rodolfo Sampaio DDB Brezilya’nın 9/11 temalı skandal yaratan reklamında da görev almış. WWF için hazırlanan reklamda Manhattan’da yüzlerce uçağın ikiz kulelere saldırması gösteriliyor. WWF için hazırlanan reklamda doğanın, her türlü terörist saldırıdan daha güçlü olduğu anlatılmak istenirken, 9/11’den etkilenen pek çok insan reklamın fazla saygısız olduğunu düşünmüş.  
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.