Cannes’da “Jüri Büyük Ödülü” Nuri Bilge Ceylan’ın

64. Cannes Film Festivali'nde "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmiyle "Jüri Büyük Ödülü"nü kazanan Nuri Bilge Ceylan, filminin en son gösterilen film olması nedeniyle ödül alacağını tahmin etmediğini söyledi.

23.05.2011 - 00:00 | MediaCat

64. Cannes Film Festivali’nde "Bir Zamanlar Anadolu’da" filmiyle "Jüri Büyük Ödülü"nü kazanan Nuri Bilge Ceylan, filminin en son gösterilen film olması nedeniyle ödül alacağını tahmin etmediğini söyledi.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 64. Cannes Film Festivali’nde "Bir Zamanlar Anadolu’da" filmiyle "Jüri Büyük Ödülü"nü Eric ve Luc Dardenne Kardeşler ile paylaştı. Altın Palmiye Ödülü’nü ise "The Tree of Life" filmiyle Terrence Malick kazandı.

"Ödül alacağımızı tahmin etmiyordum"

Festivalin sonunda düzenlenen ödül töreninde konuşan Nuri Bilge Ceylan, filminin en son gösterilen film olması nedeniyle ödül kazanmayı beklemediğini söyledi. ntvmsnbc’nin haberine göre, jüri üyelerinin festival sonunda yorgun olacağı ve filmi yeterince değerlendiremeyeceği kaygısı taşıdığını ifade eden Ceylan, jüri üyelerine, filmin oyuncularına, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’a ve tüm ekibe bu ödülden dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde büyük ödül alması, festivaldeki Türk standında büyük sevinç yarattı.

"Halkımıza hediyemiz olsun"

Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, "Bu bizim için onur verici bir ödül. Yeniden bu başarıyı yakaladığımız için çok mutluyuz"’ derken, oyuncu Yılmaz Erdoğan, "’Filmin festivalde son gün gösterilmesinden dolayı kaygılarımız vardı. Yönetmen Ceylan Cannes’da çok takdir edilen bir sanatçı. Bu ödülle filmin başarısı taçlandırıldı. Halkımıza hediyemiz olsun"’ diye konuştu.

Ödül kazanan filmler:

Altın Palmiye: Tree of Life – Terrence Malick
Jüri Büyük Ödülü: Bir Zamanlar Anadolu’da (Nuri Bilge Ceylan) ve Le gamin au vélo (Jena-Pierre ve Luc Dardenne)
En İyi Yönetmen: Nicolas Winding Refn, "Drive"
En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin, "Artist"
En İyi Kadın Oyuncu: Kirsten Dunst, "Melancholia"
En İyi Senaryo: "Footnote Joseph Cedar"
Jüri Özel Ödülü: "Polisse" (Yönetmen: Maiwenn)
Altın Kamera: Las Acacias (Yönetmen: Pablo Giorgelli)
Kısa Metraj: Cross Country (Yönetmen: Maryna Vroda) (EKN)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.