MediaCat

Cannes’da hayatını kaybeden gazeteci ile ilgili açıklama

Alman gazeteci hakkında yönetimden resmi açıklama geldi.

Cannes’da hayatını kaybeden gazeteci ile ilgili açıklama

Geçtiğimiz Cuma günü Cannes Lions’ın düzenlendiği festival sarayının basın odasında bir gazeteci fenalık geçirmiş, o gün ve takip eden günlerde organizasyon yetkililerinden gazetecinin durumu ile ilgili bilgi alamamıştık. Lions Festivals’ın basınla ilişkiler departmanı festivale katılan basın mensuplarına Pazartesi günü konu ile ilgili bir açıklama geçti. Açıklamada Cuma günü hayatını kaybeden kişinin Alman New Business dergisinden Michael König olduğu belirtiliyor.

Michael König Cuma günü basın odasında fenalaşmıştı.Organizasyonun yaptığı açıklamada Michael König’in ailesine saygıdan ötürü o ana kadar resmi bir açıklama yapılmadığı belirtiliyor. O gün basın odasında olanlara yardımlarından ve ilk yardım çağrılarından ötürü teşekkür ediliyor ve ilkyardım ekiplerinin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde olay yerine intikal ettikleri belirtiliyor.

O gün MediaCat ekibinden dört kişi, onlarca başka gazeteci ile birlikte basın odasındaydı ve olaya tanık oldu. Michael König fenalaştıktan sonra yapılan yardım çağrıları üzerine ilkyardım ekiplerinin olay yerine ulaşmaları uzun bir zaman aldı. Üstelik görevliler yanlarında herhangi bir ekipman olmadan gelmişlerdi. MediaCat ekibinden bir kişi basın odası tahliye edildikten en az bir saat sonra olay yerine döndüğünde ambulans henüz gelmemiş, Michael König ise hâlâ basın odasında yatıyor durumdaydı.

Olay esnasında MediaCat ekibi ile birlikte basın odasında olan ve olaya tanıklık eden Manajans/J. Walter Thompson CEO’su Tuğbay Bilbay’ın Adweek’in konu ile ilgili haberine yaptığı yorumu aşağıda görebilirsiniz.

Tuğbay Bilbay, Manajans/JWT

Meslektaşımızın vefatı o gün orada olan tüm basın mensupları gibi bizi ve haberin yayılmasıyla tüm Türk katılımcıları da üzdü. Merhum gazeteciye rahmet, ailesine de sabır diliyoruz.

Ancak Michael König’in fenalaşması ve sonrasında yaşananlar Cannes Lions organizasyonunun bu gibi durumlar için ne kadar hazırlıklı olduğu konusunda kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Cannes Lions çapında, 13 bin kişiden fazla ziyaretçisi olan uluslararası bir etkinliğin ilkyardım ekiplerinin bir kriz durumuna müdahale etmesinin dakikalar sürmesi, olayın üzerinden en az bir saat geçmesine rağmen Michael König’in hâlâ hastaneye sevk edilmemiş olması ve vefatla ilgili resmi açıklamanın 3 gün sonra gelmesi organizasyonun hazırlıksız yakanlandığı izlenimini uyandırdı.

Umuyoruz ki bu kayıptan ders alınır ve dünyanın dört bir yanından festivali izlemeye gelen katılımcılar ve basın mensupları bir daha bu acıyı yaşamaz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.