MediaCat

Cannes Lions değişim için kükrüyor

Festival toplumsal cinsiyet stereotiplerini kıran işleri ödüllendirecek.

Cannes Lions değişim için kükrüyor

Cannes Lions bu yıldan itibaren verilecek yeni bir ödülün tanıtımını yaptı. Festival, kadın derneği LeanIn.Org’un desteği ile, cinsiyetçi önyargılara meydan okuyan ve pazarlama mesajlarına kök salmış stereotipik toplumsal cinsiyet temsillerini kıran işleri Glass Lion: The Lion for Change kategorisinde ödüllendirecek.

Lions Festivals CEO’su Philip Thomas yeni ödülün amacını şöyle açıklıyor: “Yaratıcı mükemmeliyet konusunda küresel bir nirengi noktası olarak gösterilmekten onur duyuyoruz. Yaratıcılık, kültürü ve dünyayı olumlu yönde değiştirme gücünü taşır. Bu yüzden pazarlama iletişiminde toplumsal cinsiyetin (yanlış) temsillerini mesele edinen yaratıcı işleri ödüllendirmenin sektörde ve toplumda gerçek bir değişime yol açmasını umuyoruz.”

Festival, kategorinin başvuru gelirlerini toplayıp cinsiyetçilikten arındırılmış bir medya düzeni kurmak için yürütülecek bir programa yatıracak. Glass Lions’ın gelecek yıllarda diğer toplumsal ve kültürel meselelere de dokunacak şekilde kapsamının genişletilmesi amaçlanıyor.

Cannes Lions geçtiğimiz yıl da See It Be It isimli, reklamcı kadınlara destek olan ve yaratıcı endüstrilerdeki yetenek havuzunu cinsiyet açısından dengelemeyi amaçlayan bir inisiyatif hayata geçirmişti. Glass Lion: The Lion for Change de bu girişimin kazandığı popülerlik ve LeanIn kurucusu ve Facebook COO’su Sheryl Sandberg‘ün tavsiyesi üzerine oluşturulmuş. Bu yeni ödülün bu yıl ilk defa toplanacak jürisine BBH New York’un kurucusu ve eski yöneticisi Cindy Gallop başkanlık edecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.