Cannes Lions 2018’in ilk gününden satır başları

Yaratıcı endüstrinin en heyecan verici haftası başladı!

19.06.2018 - 11:08 | MediaCat

Cannes Lions 2018'in ilk gününden satır başları

Her yıl heyecanla beklenen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali bu sene geçtiğimiz senelere nazaran daha sakin günler geçirse de yine sağlık, inovasyon, prodüksiyon, medya, pazarlama, yaratıcılık gibi alanlarda katılımcılarına çok değerli içgörüler sunuyor. Festival ilk gününü geride bırakmışken, neler olup bittiğine ana hatlarıyla birlikte bakalım.

Mutluluğun sırrı

Pinterest’in kurucusu Evan Sharp’ın sahneyi Wieden + Kennedy CCO’su Colleen DeCourcy ile paylaştığı The (not-so) Secret Lives of Creatives oturumunda insanların kendi hayallerini kurgulayarak hayata geçirmelerine yardımcı olan Pinterest’in mutluluğa yaptığı vurgunun altı çizildi. Sharp, insanların mutlu olmak için kendi isteklerine vakit ayırmalarının gerekliliğinden bahsederken, DeCourcy herkesin “yaratıcı” olabildiği bir dönemde akılda kalan fikirler üretmenin öneminin unutulduğunu vurguladı: “Artık daha hızlı, daha verimli ve tabii ki daha ucuz işler yaratma vurgusu var. İnsanlar bir fikir bulmanın önemli olduğu fikrini unutmaya başladılar.”

Yaratıcı endüstriyi en çok etkileyen faktörün veri ve veri kullanımına karşı olan saplantı olduğunu söyleyen DeCourcy, bir fikrin akılda kalıcı olabilmesi için duygulara hitap etmesi gerektiğinden bahsetti.

Yaratıcılık = Marka değeri

Günün öne çıkan başlıklarından bir diğeri ise BrandZ Global Başkanı Doreen Wang’ın Cannes Lions için özel olarak gerçekleştirilen BrandZ Most Valuable Brands araştırma verilerini paylaştığı oturum oldu. “Yıkıcı teknolojilerin sadece sektörü değiştirecek bir etki yaratması yetmiyor, aynı zamanda yaratıcı olması gerekiyor” diyen Wang, araştırma verilerine göre yıkıcı teknolojileri yaratıcı çözümler olarak sunabilen markaların değerinin yaratıcılıktan yoksun markalara kıyasla yüzde 154 daha fazla olduğunun altını çizdi.

Bu defa da ön planda Y Kuşağı!

“Yeme deneyimi artık sadece yemek ile alakalı değil. Bu, aynı zamanda dijital bir deneyim. Mobil Çin’de her şeyi değiştirdi. Özellikle de Y Kuşağı için” diyor Isobar Çin’in CCO’su Chris Chen. Sadece Y Kuşağı’nın nüfus içerisindeki payının 225 milyon kişi olduğu Çin’de gençlere hitap edebilmenin anahtarının dijital ekosistemi çok iyi tanımak olduğunun konuşulduğu oturumda KFC’nin Çin ayağı olan Yum China’nın nasıl “orta yaş krizi geçiren orta yaşlı bir marka”dan ülkenin en büyük restoran zincirine dönüştüğü konuşuldu.

Cannes Lions 2018'in ilk gününden satır başları

KFC Super App ismi verilen uygulama metroda bir sonraki durağa çıtır tavuklar sipariş etmenizi, müzik kutularına bağlanıp şarkı çalmasını dahi sağlıyor. Sonuç ise uygulamanın günlük 120 milyon kişi tarafından kullanılması ve tüm satışların yüzde 40’ını oluşturması.

Tarihin en başarılı senesi

13 yıldır sektörün en değerli yeteneklerini bulmak üzere AKQA tarafından düzenlenen Future Lions bu sene 55 ülkeden 2 bin 200 başvuru alarak tarihinin en başarılı yılına imza attı. Öğrenciler için düzenlenen en büyük yaratıcılık yarışması Future Lions’ın yarışmacıları bu sene “Yarını Yarat” teması altında geleceğin problemlerine teknolojiyi yaratıcı bir şekilde kullanarak çözümler üretmeye çalıştılar.

Cannes Lions 2018'in ilk gününden satır başları

Future Lions 2018’in tüm kazananlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.