Cannes Lions 2017 hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Cannes yolcuları için bu yıla dair beş enteresan bilgi...

06.06.2017 - 10:55 | Tuğba Dülger Özöğretmen

Cannes Lions 2017 hakkında bilmeniz gereken 5 şey

2017 Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ne 10 kadar gün kadar bir zaman kaldı. Ad Age, Cannes Lions’ın organizasyonunu gerçekleştiren Ascential Events’in CEO’su Philip Thomas’la bir araya gelerek bu yılki Cannes Lions’a dair beş enteresan başlık çıkardı.

Çinli akını

Bu yıl Cannes’da büyük etkinlikleri ve sponsorluklarıyla göreceğimiz isimler, 850 milyon kullanıcılı WeChat’i geliştiren teknoloji devi Tencent ve e-ticaret devi Alibaba olacak. Tencent Çin’de WeChat üzerinden festival bileti almayı mümkün kılan bir platform bile kurdu. Thomas’a göre her yıl festivalde faal olan Çin, bu kez konumunu güçlendiren başka hamleler peşinde.

Sizi eğlendirebilir miyiz?

2016’da Entertainment Lions’ı lanse eden Cannes’da bu yıl “entertainment” alanındaki devleri ön planda göreceğiz. Bazıları şöyle: Fox, Aardman, BBC, Activision, CNN, HBO, Turner, Spotify, Universal Music, Viacom, Warner Music, Paramount ve Disney.

Danışmanların yükselişi

Bu yıl ajanslar evrenindeki yükselişlerine tanıklık ettiğimiz danışmanlık şirketleri Cannes’da da karşımıza çıkacak. PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, Deloitte, Accenture ve McKinsey’nin planları büyük. Hatta Thomas’a göre önümüzdeki dönemlerde ödüllere de katılarak Aslan kazanmak için mücadele edecekler.

Alt kategoriler

Cannes hiçbir zaman bir kategoriyi tamamen ortadan kaldırmadı; ancak alt kategorilerle zenginleştirdi. Ancak Thomas’a göre etkinlik bu yıl her zamankinden daha zengin. Yani dört bir yanımız kategorilerle kaplı!

2018 yenilikleri

Cannes’ın 2018 planları arasında yeni kategoriler var. Potansiyeli bulunan alanlar ise şöyle: oyun, spor ve B2B.

Kaynak: Advertising Age