Büyük şirketlerin ve devletlerin vazgeçilmezi: İtibar

Uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği (ICCO) tarafından hazırlanan Q4 Trends Barometer anketini yanıtlayan halkla ilişkiler danışmanlığı liderlerine göre, itibar yönetimi büyük şirketler ve devletler için vazgeçilmez bir unsur.

10.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği (ICCO) tarafından hazırlanan Q4 Trends Barometer anketini yanıtlayan halkla ilişkiler danışmanlığı liderlerine göre, itibar yönetimi birey ve kurumlar için aynı şekilde önemli olsa da, özellikle büyük şirketler ve devletler için vazgeçilmez bir unsur.

Q4 Trends Barometer anketini yanıtlayan liderlerin yüzde 66’sı, itibarın büyük şirketlerde etkin bir biçimde denetlenip korunmasının önemi sorulduğunda, itibarı ‘vazgeçilmez bir unsur’ addederken, yüzde 20’lik bir kısım ise ‘çok önemli’ olarak değerlendirdi. Bu algının devletler konusunda da benzerlik gösterdiği ortaya çıktı: Anketi yanıtlayanların yüzde 53’ü itibar yönetiminin “temel bir ilke’ olduğunu belirtirken, yüzde 28’i “çok önemli’ olarak tanımladı.

Katılımcıların yüzde 72’si, sivil toplum kuruluşları/kâr amacı gütmeyen kuruluşların yanı sıra küçük ve orta büyüklükteki şirketlerde itibar yönetiminin “çok önemli’ olduğunu, yüzde 78’i ise ‘önemli’ olduğunu düşünüyor. Bireylerin itibarının korunması ise önemli bulunmakla birlikte, diğer gruplara göre daha az zorunlu görülüyor.

Hizmet portföyü
Anket, itibar yönetimi hizmetlerinin çoğunlukla halkla ilişkiler danışmanları tarafından sağlandığını gösteriyor. Ankete 19 ülkeden  katılanların tamamı, PR firmalarının bu hizmetleri kendi pazarlarında sunduklarını belirtiyor. PR firmalarını takiben adı en çok anılan itibar yönetimi tedarikçileri ise itibar uzmanları (yüzde 51), yönetim danışmanlıkları (yüzde 44) ve dijital hizmet ajansları (yüzde 34). Ayrıca, anket katılımcılarının önemli bir bölümü, pazarlama hizmeti şirketlerini ve reklam ajanslarını da bu alanda rakip olarak gösteriyor. Ancak, ankete katılanların büyük bir çoğunluğu (yüzde 83), müşterilerin itibar konusunda uzmanlık ararken ilk olarak PR danışmanlık firmalarına yöneldiklerini belirtiyor.

PR sektöründe genel büyüme
Genel beklenti, PR danışmanlığı işkolunun, yılın son çeyreğinde istikrarını koruyacağı veya büyüme kaydedeceği yönünde. Anketi yanıtlayan danışmanların yüzde 34’ü, danışmanlık gelirlerinin artacağını öngörürken, yüzde 51 koşulların aynı kalacağını, yüzde 15 ise yılın dördüncü çeyreğinde gelirlerin düşeceğini tahmin ediyor.

Bu tahmin her ne kadar olumluysa da, 2011’in, büyüme tahminlerinin giderek düşüş arz ettiği önceki çeyrek yıllık dönemlerine göre daha az iyimserlik içeriyor. Ocak ayının sonunda, danışmanlık firmalarının liderlerinden yüzde 83’ü 2011’de, 2010’a göre büyüme kaydedileceğini öngörmüş. Nisan’da, yüzde 71 danışmanlık gelirlerindeki kısa vadeli gelişmenin devam edeceğini beklerken, Temmuz’da anketi yanıtlayanların yüzde 62’si bir sonraki çeyrekte daha da fazla büyüme yaşanacağını tahmin etmiş.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.