Daha adil bir internet için Whopper

Burger King ağ tarafsızlığını Whopper'larıyla anlatıyor.

25.01.2018 - 10:53 | Arzu Nilay Kocasu

Whopper tarafsızlığı

“Net neutrality” ya da Türkçede benimsendiği şekliyle ağ tarafsızlığı (veya internet tarafsızlığı) bilişim evreninde son zamanların en tartışılan meselelerinden biri. İnternet servis sağlayıcıları ve devletin internet verilerini eşit kıstaslar üzerinden değerlendirmesi ve farklı bant genişlikleri gerektiren uygulamalara erişimin farklı ücretlendirilmemesi gerektiğini savunan ağ tarafsızlığı gündemde olmasına rağmen, pek çokları için biraz karmaşık bir mesele olmayı sürdürüyor.

Esasen internete eşit erişim hakkını savunan ve tüm internet kullanıcılarını (We Are Social’ın Ocak 2017 verilerine göre dünya genelinde 3.773 milyar kişi) ilgilendiren kavram hakkında mümkün olduğunca çok insanın fikir sahibi olması gerektiğini düşünen Burger King, ağ tarafsızlığını Whopper’larıyla açıkladığı bir sosyal deney düzenledi.

Whopper almak için Burger King’e gelen insanların Whopper’larına kavuşma hızlarının Burger King’e ödedikleri paraya göre değiştiği reklam filmi “Whopper tarafsızlığı”, güzel işlerin ajansı David Miami imzası taşıyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Burger King
  • Reklam Ajansı: David Miami