Bu yaz en çok reklamı hangi markalar verdi?

Yaz dönemi boyunca en çok hangi markaların reklam filmleriyle karşılaştık? Hangi markalar krizden etkilenerek reklamlarını ekranlardan çekerken...

23.09.2009 - 00:00 | MediaCat

Yaz dönemi boyunca en çok hangi markaların reklam filmleriyle karşılaştık? Hangi markalar krizden etkilenerek reklamlarını ekranlardan çekerken, hangi markalar krizi fırsata dönüştürmeye çalıştı? MTM, 2009 yaz döneminde, TV reklamlarını mercek altına aldı…

Global ekonomik krizin etkisini sürdürdüğü yaz döneminde, reklamveren nasıl bir strateji izledi? Pek çok TV kanalının reklam fiyatlarında yaptığı indirimleri, hangi markalar fırsata çevirdi? TV mecrasını en etkin kullanan markalar hangileri oldu?

MTM’nin 12 TV kanalında 2009 yılının Haziran-Temmuz-Ağustos aylarını kapsayan reklam ölçüm sonuçlarına göre; yaz döneminde bu kanallarda toplam 688 bin 949 reklam spotu izleyicilerin ilgisine sunuldu. Bu kanallarda yayınlanan reklamların toplam süresi 4 bin 169 saat yani yaklaşık 174 gün oldu. Krize rağmen reklam spotları, geçen yılın aynı dönemine göre %5,4 oranında artış gösterdi. Ancak bu artış, reklam fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, kanalların cirolarına aynı oranda yansımadı.

Bu yaz en çok reklamı Vodafone verdi

Yaz ekranlarında, reklam filmleri ile en sık yer bulan marka, geçen yıla oranla reklamlarını yaklaşık dört kat artıran Vodafone oldu. Vodafone’nun reklamlarının %48’inde ise 3G’yi anlattı. Üç aylık süreçte 33 bin 957 reklam spotuyla tüketicilerine seslenen markanın reklamları 216 saati aşkın süreyle ekranlarda yer buldu.

Yaz döneminin en çok reklam veren ilk üç markası GSM operatörü

2009 yazında en çok reklam veren ilk üç marka da GSM operatörüydü. Tüm markalar arasında, televizyona en çok reklam veren ikinci marka, 26 bin 925 reklamı tüketicileri ile buluşturan Turkcell oldu. Kanallara 197 saatlik reklam veren Turkcell’in reklamları önceki yıla göre %40 artış gösterdi. Turkcell, reklamların %44,5’inde 3G’yi anlattı. MTM’nin aynı raporuna göre, en çok reklam veren üçüncü marka ise rakiplerinin açık arayla gerisinde kalan Avea oldu.

Isıtıcı pazarının lider markası Ufo, serinletici ürünleriyle ekranlardaydı

Yaz ekranlarında en çok izlediğimiz bir diğer marka, ısıtıcı pazarının lider markası Ufo’ydu. Isıtıcı ürünlerine vantilatör de ekleyen ve klimalara rakip olarak pazarda yerini alan marka, büyük reklam atağıyla, tüm klima markalarını geride bıraktı. Üç aylık süreçte 266 bin 405 reklamla ekranlara gelen Ufo’yu, Kosla, Coca Cola ve Habertürk Gazetesi takip etti.

Geçtiğimiz yaz reklam vermeyen bazı markalar, bu yaz coştu

MTM’nin reklam raporuna göre, geçtiğimiz TV kanallarına reklam vermeyen bazı marka ve kurumlar, bu yaz ekonomik kriz dinlemedi ve reklam atağına geçti. Bu marka ve kurumlar arasında en çok dikkat çekenleri ise sırasıyla TGRT Pazarlama, Danone, evdetasarruf.com, TOKİ, Sağlık Bakanlığı, Cif, Duru, Aygaz, Maximiles, Ekonomiyecanverin.com, Patos, Activex, MASUDER, Rinso, İpragaz, Hazırkart ve Evkur oldu.

Tedbirli davranan markalar

2008’in yaz döneminde televizyon reklamlarıyla dikkatleri üzerlerine çeken bazı markalar da, ekonomik krizin de etkisiyle, bu yaz reklamı tamamen kesti. Bunlardan bazıları (reklam sürelerine göre ilk 20 marka listelenmiştir); Cepmaster Logo Melodi Servisi (5151), Danone Activia, KC Group, UIB Uludağ İhracatcı Birlikleri, Molped, Papia, Pakplast, Lig TV, Ülker İkram, Vakıfbank Kredi Kartları, Türkiye Finans Katılım Bankası, Hakan Plastık, Halkbank, Citroen, Hayat Su, Ülker Kekstra, Opet, Dandy, AK Sigorta, Off…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.