BTK’dan sosyal medya şirketlerine 10’ar milyon TL ceza

Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok'un da aralarında bulunduğu sosyal medya şirketlerine idari para cezası uygulandı.

04.11.2020 - 15:13 | Sencer Uçar

BTK'dan sosyal medya şirketlerine 10'ar milyon TL ceza

Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı kaynaklı sosyal medya şirketlerine ülkemizde temsilci belirlemeleri şartı getiren 7253 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (kamuoyunda bilinen adıyla sosyal medya yasası) 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girmiş ve söz konusu şirketlere ülkemizde temsilci belirlemeleri için 2 Kasım’a kadar süre verilmişti.

Tanınan sürenin dolmasıyla birlikte bugün sosyal medya şirketlerine ilk cezalar kesildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğuna uymayan şirketlere 10’ar milyon TL idari para cezası verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu tarafından Twitter’da paylaşılan açıklamalara göre, tanınan yasal sürenin dolmasının ardından temsilci bildiriminde bulunmayan ve para cezasıyla karşı karşıya kalan sosyal ağ sağlayıcıları arasında Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok yer alıyor.

Yapılan açıklamalara göre, ceza tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 30 milyon TL idari para cezası kesilecek. Söz konusu ikinci idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük yerine getirilmezse, reklam verilmesi yasaklanacak. Reklam yasağı kararından itibaren üç ay içinde yükümlülükler yerine getirilmezse, sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği yüzde 50 daraltılacak. Yükümlülüğe uyulmaması hususunda ısrar söz konusu olursa, internet trafiği bant genişliği bu defa yüzde 90 daralacak. Sosyal ağ sağlayıcıların, bu süreçlerin sonunda dahi ülkemizde temsilcilik açmayı kabul etmeleri halinde ise o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.

Kaynak: Dunya.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.