MediaCat

Brunei Sultanı Ülker’e ortak oldu

Dünyanın en zengin soylusu Brunei Sultanı, Ülker’le 100 milyon dolarlık iş birliğine imza attı.

Brunei Sultanı Ülker’e ortak oldu

Geçen yıl Kuveytli Al Sayer Group’tan ABD’li McCormick’e kadar dünya devi şirketlerle ortaklığa imza atan Ülker’in son iş birliği Güneydoğu Asya’dan geldi. 22 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin soylularından olan Brunei Sultanı Hassan El Bolkiah, Ülker ailesi ile ortak oldu. Brunei Sultanı Bolkiah, Ülker ile 100 milyon dolarlık iş birliğine imza attı. 2010’da Brunei Sultanı ile masaya oturan Ülker ailesi, Marsa Yağ Sanayi’den hisse alımı konusunda anlaştı. Brunei Sultanı’nın Hollanda’da bulunan şirketi Manolya Holding Coöperatief, Arjantin’den Yeni Zelanda’ya 60 ülkeye ihracat yapan Marsa Yağ’ın yüzde 20’sini satın aldı.

BRUNEİ’DE İLK TÜRK
Ülker ve Brunei Sultanı Bolkiah arasındaki iş birliği Marsa ile de sınırlı değil. Ülker, Güneydoğu Asya’nın 401 bin nüfuslu bu küçük ülkesindeki ilk Türk yatırımını da gerçekleştirdi. Ülker, kişi başı geliriyle dünyanın en zengin 5’inci ülkesi Brunei’de Sultan Bolkiah ile Western Food and Packaging SDN BHD adlı bir şirket kurdu. Şirketin sermayesi ise 30 milyon dolar.

İMKB’DEN TAKİP
Brunei Sultanı’nın Türkiye ilgisi geçen yıl borsada başladı. 30 milyar dolarla dünyanın 24’üncü devlet fonu olan Brunei Investment Agency, 2011’de Migros ve Akçansa’dan küçük miktarlarda hisse aldı. Fonun Başkanı Pehin Abu Bakar, bu yılın başında İstanbul’a sessiz sedasız gelerek, yatırım yapmak istediklerini açıkladı.

(Kaynak: Sabah)
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.