Dünyayı reklamla dönüştürme meselesi

Sokoloff ve Pavey, reklamcılığın yarattığı sosyal değeri vurguladı.

06.11.2014 - 22:00 | Alev Kaynak

Sokoloff ve Pavey, reklamcılığın yarattığı sosyal değeri vurguladı.

Bir çocuğun beş yaşına kadar ölmemesini sağlayabilir miyiz? Bir şehirdeki trafik kazalarının önüne geçebilir miyiz? Sel felaketlerinin önüne geçebilir miyiz? Bir ülkede yüzyıllardır devam eden tabuları yıkabilir miyiz? Bir savaşı durdurabilir miyiz? Evet, bir reklamla bunları yapabilir miyiz? Lowe Küresel Kreatif Konsey Başkanı ve SSP3 Kolombiya CCO ve Eş Başkanı Jose Miguel Sokoloff‘a göre tüm bunları yapabiliriz; hiç değilse bu konularda değişim ve dönüşüm yaratıp, insanları harekete geçirebiliriz.

Bugün Brand Week Istanbul kapsamında Marketing and Creativity Day’de “Creativity adds value to Life: Transforming Societies with Creativity and Insight” başlıklı sunumuyla, Lowe and Partners‘ın küresel düzeyde gerçekleştirdiği sosyal içerikli kampanyaları katılımcılarla paylaşan Sokoloff, yaşadığımız toplumu güzelleştirmenin de en az satışları yükseltmek kadar önemli olduğunu vurguladı.

Sokoloff ve Pavey, reklamcılığın yarattığı sosyal değeri vurguladı.

Özellikle kendi ülkesi Kolombiya‘da, FARC gerillalarının eve dönmelerini hedefleyen; Operation Christmas, Rivers of Light ve You are My Son kampanyalarıyla yaratıcı çalışmaların sosyal ve politik arenada yol açabileceği kazanımları kanıtlayan Jose Miguel Sokoloff’tan hemen sonra sahneyi CHP İstanbul Milletvekili ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bağımsız Denetmeni Şafak Pavey devraldı.

Barışın dilini hepimiz biliyoruz ancak konuşmuyoruz

Şafak Pavey ise Sokoloff’un yaratıcılı çalışmalarının siyasi retoriğe tercüme edilirken takip edilmesi gereken yol hattını çizdi. Diyalog masasına oturmaya karar veren çatışmalı taraflar için empati önemli bir mefhum; ancak karşılıklı olması kaydıyla. Pavey’e göre burada kilit kelime “karşılıklı”; zira karşılıklı olmaması durumunda empati bir tarafın diğeri üzerinde kurduğu tahakkümü pekiştirip yeni bir çatışma zemininin doğmasına yol açabiliyor.

Sokoloff ve Pavey, reklamcılığın yarattığı sosyal değeri vurguladı.

Pavey, sunumunda barış dilini herkesin bildiğini ancak konuşamadığını belirtti. Etnik, ulusal ve dini aidiyetlerin; düşmanlar yaratarak ve onları yok ederek daha da itibarlı hale getirilemeyeceğinin altını çizen insan hakları savunucusu, Sokoloff’un çalışmalarından da oldukça etkilendiğini sözlerine ekleyerek siyasetçilerin reklam çalışanlarıyla daha sık işbirliğine yönelmeleri gerektiğini ifade etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.