‘Tabiata aykırı her şey çuvallayacaktır’

Brand Week Istanbul konuşmacılarından Hulusi Derici'ye göre trendler öngörülemez, kök saldıktan sonra fark edilir.

01.11.2014 - 19:33 | Enes Taşkıran

Brand Week Istanbul konuşmacılarından Hulusi Derici

Brand Week 2014‘ün yerel konuşmacılarından Hulusi Derici‘ye göre trendler öngörülemez ve ancak kavram hayatımıza yerleşip kalıcı hale geldikten sonra fark edilebilir. Bunun dışındaki her şeyin bir heves olduğunu iddia eden Derici’ye göre bir marka için atılan adımlar doğanın kanunlarına uygun olmalı.

Bir kavramın trend mi, furya mı, heves mi olduğu ne zaman anlaşılır?

Brand Week Istanbul konuşmacılarından Hulusi DericiTrendlerle hevesler çok farklı şeylerdir. Hevesler gelip geçici şeylerdir, trendler ise ancak kök saldıktan sonra farkına varılacak şeylerdir. Trendleri ortaya çıkmadan hissedemezsiniz, öngöremezsiniz.

ABD Patent Dairesi Başkanı’nın da dünyanın en önemli CEO’larının da gelecekle ilgili öngörüleri çuvallamıştır. “Bugüne kadar gereken her şey icat edilmiştir”, ” Dünyanın ikiden fazla bilgisayara ihtiyacı yoktur.”

Hevesler insanların çok dikkatini çeker, basın pompalar. Trendler çok geç, iş işten geçtikten sonra görülür. Basın onu göremez. Basın heveslere bayılır. Basın bir şeyin üzerine çok gidiyorsa bu hevestir.

Markalar bilim insanlarıyla beynin sırlarına eğiliyor. Reklamcıların el yordamı ve sezgileriyle bulduğu çözümler rakamlarla önlerine geldiği zaman işin rengi nasıl değişir?

Bunu da çok komik bir heves olarak buluyorum. Pazar liderlerini, pazara yeni girmiş ama başarılı olmuş markaları, zirvedeyken çökmüş gitmiş markaları incelerseniz her şey zaten ortada. Aşikârı görmemekte ısrar edip daha derinlerde daha gizli bir şeyler aramanın alemi ne? Bu beynin sırlarını çözecek arkadaş ölüme de çare bulsun o zaman. Aşağı yukarı aynı şey.

Tarihe geçecek bir gafa imza atıyor olabilir misiniz acaba şu an?

Göreceğiz. Hiçbir endişem yok. Bugüne kadar çok başarılı olmuş olan markalar, siyasetçiler, turizmin zirvesindeki ülkeler beynin sırlarını çözerek mi başarılı oldular? Bunları göremeyen beyinler, beynin sırlarını mı çözecek?

Brand Week Istanbul konuşmacılarından Hulusi Derici

Markalar gezegenin ve insanlığın iyiliği için ana faaliyet alanında olmayan işlere sahip çıkmaya başladılar…

Dünyanın hayrına şeyleri bütün şirketlerin yapmasında fayda var. Ama bu “pazarlamada beni rakibimin önüne geçirecek” duygusu çok saçma bir duygu, çok gerzek bir beklenti. Benim; hayır işlerine çok düşkün, öğrenci okutuyor, sokak hayvanlarıyla ilgileniyor olmam reklamverenin beni tercih etmesi için bir sebep oluşturur mu?

Hikâye anlatımı, tüketiciye hikâyeyi deneyimletmeye dönüşüyor. Bu işe yarar mı?

Bu olayı yapan firma, yapmadan ne kadar talep görüyormuş, yaptıktan sonra ne kadar talep görmüş, buna bakmak lazım. Esas işe yarayacak şeyi ıskalıyoruz. Ortada biftek yok, biz mantarla, fesleğenle, sosla işi halletmeye çalışıyoruz. Pazarlamanın bifteği şu: neden rakiplerini değil seni tercih edeyim ki? Hikâyenin neyi desteklediği önemli. Bir hikâyemiz olsun diye uydurulmuş bir hikâye işe yarayacak bir şey değil.

Lovemark kavramına nasıl bakıyorsunuz?

Brand Week Istanbul konuşmacılarından Hulusi DericiBir üfürüktür o. İnsanlar uzmanlığa bakar. Bu konuda uzman mı değil mi, meyve suyu uzmanı mı değil mi, jinekoloji uzmanı mı değil mi? Bakın Virgin 28 marka açtı kapattı. Bir tek müzikte ve havayolunda bir şey başardı. Virgin Cola ne oldu? Hani âşıklardı Virgin markasına?

Tabiatın yasalarına aykırı her şey çuvallayacaktır. Elma ağacının bir dalından elma, bir dalından armut, bir dalından dut çıkar mı? Bir markanın bir dalından sucuk, bir dalından meyve suyu, bir dalından su çıktığı zaman tabiatın yasalarına aykırıdır.

Brand Week’teki sunumunuzda yeni bir şey var mı?

30 yıl daha bunları anlatsam yine anlamayacaklar. İslamiyet’te yeni bir şey var mı, Hristiyanlıkta yeni bir şey var mı? Dünyanın en büyük dinleri bunlar değil mi? Dünyanın en büyük markaları bunlar.