‘Dünya değişiyor, bunu kabullenin ve değişimi kucaklayın’

Dave Luhr ile değişim üzerine.

06.11.2014 - 18:17 | Arzu Nilay Kocasu

Dave Luhr ile değişim üzerine.

Konuşmacılar arasında Sir John Hegarty, Serdar Erener, David Aaker ve Hulusi Derici gibi sektörün önemli figürlerinin yer aldığı Brand Week Istanbul‘un dördüncü günü Marketing & Creativity Day’de ilham verici isimlerden biri de Dave Luhr idi. Sıklıkla absürdizmin sınırlarını zorlayan reklamlara imza atan ve Honda için hazırladıkları The Other Side reklamıyla son günlerde kendilerinden tekrar övgüyle söz ettirmeyi başaran reklam ajansı Wieden+Kennedy‘nin başkanı Luhr, “Great Creativity Scales Itself” başlıklı sunumuyla izleyicilerin karşısına çıktı.

Dave Luhr ile değişim üzerine.

Sözlerine reklamcılığı neden sevdiğini açıklayarak başlayarak Dave Luhr‘e göre reklamcılık “çok kolay bir meslek; iyi yaparsan başına güzel şeyler gelir, kötü yaparsan hiçbir şey gelmez”. Öte yandan, bugün meslekte ciddi bir karamsarlığın hakim olduğunu ve insanların reklamcılığın öldüğünü söylediğini belirten Luhr; reklamcılığın, pazarlamanın ve hatta yaratıcılığın ölümünü ilan eden bu bakış açısının kökenlerini irdeledi.

Dave Luhr’a göre bu denli bir karamsızlığın sebeplerinden biri, yaratıcı insanların daima depresyonun eşiğinde olması olabilir. Bir diğer sebep ise işlerin şu sıralar ciddi bir evrime uğruyor olması. Gelişen teknoloji ve internetin işin yapılış biçimini ve bizatihi işi değiştirmesi, Luhr’a göre o işi yapan insanları etkileyerek onların gerilmelerine neden oluyor.

Dave Luhr ile değişim üzerine.

Değişimi kabullenmek

Dünyanın değiştiğini ve bunu kabullenip değişimi kucaklamamız gerektiğini söyleyen Dave Luhr, pazarlama ve reklamcılığın hâlâ yaşadığını düşünenlerden. Bugün raftaki binlerce marka arasından tüketici için ayrıştırıcı öğenin o markaların konumu ve markalar için yapılan reklam olduğunu söyleyen Luhr’a göre yine de her şey eskiye kıyasla aynı değil elbette. Bir zamanların tüketiciye mesajını zorla ulaştıran markası artık hedef kitlesinin dikkatini çekmek zorunda.

Bir silah olarak hız

60 yılı aşkın bir süredir futbol alanında hakim konumda olan adidas’a karşın Nike için hazırladıkları Risk Everything kampanyasından bahseden Dave Luhr, yalnızca YouTube’ta 72 milyondan fazla kişi tarafından izlenen animasyonda da benimsedikleri stratejinin hızı silah olarak kullanmak olduğunu belirterek, Risk Everything kampanyasından hareketle, medyadan çok içeriğe yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Sunumuna Nike kampanyasının kamera arkası ve sosyal medya etkinliklerinin videolarıyla devam eden Dave Luhr tüm ayaklarıyla kampanyanın markaya neler kazandırdığını rakamlarla açıkladı. Buna göre, kampanya kapsamında 400 milyondan fazla kombine dijital gösterim, Google araçları üzerinden toplam 1,2 milyar gösterim gerçekleşti ve 14 milyar sosyal etkileşim yaratıldı.

Üç öğüt

Dave Luhr, sunumunu üç ufak öğütle bitirdi:

  • İnternetin gücünü kucakla
  • Hızı silah olarak kullan
  • Daha fazla harcamak yerine daha akılcı hareket et

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.