MediaCat

‘Nöropazarlama insanları zombiye dönüştürmez’

Brand Academy Day’in son konuşmacıları nöropazarlamanın inceliklerini katılımcılarla paylaştılar.

‘Nöropazarlama insanları zombiye dönüştürmez’

Brand Academy Day’in son oturumu, ThinkNeuro Yönetici Ortağı Dr. Yener Girişken ile ETİ Gıda Pazarlama Müdürü Zübeyde Özmen’in birlikte gerçekleştirdikleri “Nöropazarlama ile Bilinçdışına Dokun” adlı sunumdu.

Söze nöropazarlamanın ne olmadığını anlatarak başlayan Girişken, “nöropazrlama, insanların bilinçaltına birtakım şeyler ekerek onları birer zombiye dönüştürme yöntemi değildir” diyerek, ne olduğunu şu sözlerle anlattı: “Derin içgörü, tüketicinin davranışını şekillendiren ana faktörlerin markanın ve pazarlama ekibinin masasına getirme şeklidir.”

Nöropazarlamanın temek dinamikleri bir tarafa bırakmadığını ve gelenelsel yöntemlerden de faydalandığını özellikle vurgulayan Girişken, nöropazarlama sayesinde ilk defa sosyal bilimlerle pozitif bilimlerin birbirine bu kadar yaklaştığını söyledi.

“Duygulara hitap ederken duygusallığa kaptırmayın”

David Ogilvy‘nin “İnsanlar hissettiklerini düşünemiyorlar, düşündüklerini ifade edemiyorlar ve söylediklerini yapmıyorlar” sözünü alıntılayarak devam eden Girişken, sadece beyana dayalı araştırmaların son derece kısır kaldığını belirtti.

“Algı gerçekten daha gerçektir. Algılar davranışlarımızın temel kaynağını oluşturuyor. Biz markalara duyguları ölçün diyoruz. Ama duyguları ölçmek demek duygusallığı ölçmek demek değildir. Duyguları etkileyen marka olun dediğimizde duygusallıkla bunu yapın demek istemiyoruz” dedikten sonra Girişken sözü ETİ Gıda Pazarlama Müdürü Zübeyde Özmen’e bıraktı.

Yener Girişken ve Zübeyde Özmen nöropazarlamanın inceliklerini Brand Week'te paylaştı.

“Araştırmayla şekillenen strateji yüzde 30 büyüme getirdi”

Zübeyde Özmen, kuruluşundan bu yana ThinkNeuro’yla çalıştıklarını belirterek, ambalajlı tuzlu ürünler kategorisinde Crax markası için ThinkNeuro ile gerçekleştirdikleri araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Marka kimliği ve kişiliğini belirlemek üzere sadece nöroaraştırma değil, diğer metotlardan da yararlandıklarını belirten Özmen, bu süreç sonunda belirledikleri marka kişiliğinin üzerine hazırladıkları reklam filmini katılımcılarla paylaştı.

Özmen, konuşmasını bu araştırma ile şekillenen ambalaj değişikliği, reklam filmi ve iletişim stratejisinin sonucunda Crax‘ın yüzde 30 büyüdüğünü vurgulayarak noktaladı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.