Brand Week 2017 sahnesinde ilham dolu seminerler

Brand Week Istanbul’da zengin içerikleriyle katılımcılara ilham veren seminerler.

09.11.2017 - 18:42 | MediaCat

Brand Week 2017 sahnesinde ilham dolu seminerler-00

Etkinliğin ilk gününde gerçekleştirilen seminerlerde; Yapay Zekâ ve Dijital İK başlıklarıyla güncel konular tartışmaya açıldı. Yapay öğrenme uygulamaları geliştiren Tazi.ai şirketinin kurucu ortakları Prof. Dr. Zehra Çataltepe, Dr. Tanju Çataltepe ve BKM CEO’su Dr. Soner Canko, sürekli veri ile beslenen yapay öğrenme algoritmaları ile müşterilerin satın alma tahminlerinin nasıl yapılabileceğinin derinliklerine; “Veriden ve İnsandan Sürekli Öğrenen ve İnsanla Anlaşabilen AI” başlıklı oturumda indiler. Oturumda, sürekli veri ile beslenen sistemlerde müşterilerin ihtiyaçlarını anlamanın ve satın alma ihtimallerini hesaplamanın, sahtekârlıkları tespit etmeye çalışmanın sürekli olarak değişen kural tabanları nedeniyle zorlaştığına vurgu yapılarak, sürekli öğrenen yapay öğrenme algoritmaları sayesinde müşterilerin satın alma tahminlerinin nasıl yapılabildiği gösterildi. Ayrıca sahtekârlık tespiti ile ilgili örnekler de katılımcılarla paylaşıldı.

İkinci oturumda ise tüm iş süreçlerini etkileyen Dijital İK konusu ele alındı. Seminer kapsamında Ochre Rock Kurucu ve CEO’su Jonathan Ferrar, İK stratejisi ve iş gücü analitiği alanlarında tecrübelerini ve gelecek dönemle ilgili tahminlerini anlattı. Ferrar’ın oturumunu takiben düzenlenen, “İK’yı Dönüştüren Çözümler” başlıklı panel Aslı Kurul Türkmen moderatörlüğünde İK alanındaki girişimciler, katılımcılarla buluşturdu. Peoplise, Kolay IK, 24 Saatte İş ve Anlatsın.com girişimlerinin kurucu ortakları, düzenlenen panelde İK alanına getirdikleri çözümler hakkında konuştular. Hemen ardından Vodafone, Grup Fonskiyonları İşe Alım ve İş Veren Markası Direktörü Bülent Bayram, “Her Aday Potansiyel Bir Müşteri” başlıklı konuşmasıyla katılımcılarla buluştu.

Y Jenerasyonu’nun çalışma hayatında yer edinmesi üzerine pek çok tecrübeye sahip olan 20Something Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Benoit Vancauwenberghe, jenerasyonun iş yaşamından beklentilerini katılımcılarla paylaştı.

Kariyet.net’in CEO’su Fatih Uysal’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Geleceğe Dönüş” panelinde; Microsoft Türkiye, Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, Piri Kurucu Ortak Çağlar İşçioğlu ve Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Okul Müdürü Tolga Yıldız, yeni çağda yeni jenerasyonun öğrenme kodları üzerine katılımcılar nezdinde keyifli bir sohbete ev sahipliği yaptılar.

Utrecht Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Sjoerd van den Heuvel’ın İK analitiği üzerine yaptığı araştırmaları paylaştığı “İK Yönetiminde Büyük Veriyi Kullanmak” başlıklı oturum ise günü noktaladı.

Müşteri deneyimi ve tüketici davranışları seminerleri

Etkinliğin üçüncü gününde müşteri deneyimi yönetimi ve tüketici davranışları seminerleri katılımcılarla buluştu. Müşteri deneyimini oluşturan kompleks etkileşimi çözümlemek, etkin şekilde yönetmek için sahip olunması gereken yöntemsel araçlar İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kaan Varnalı tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Varnalı, deneyimin kendisi ile hatırası arasındaki farkları davranış ekonomisi perspektifinden açıkladı ve dengeli bir deneyim mimarisinin temelleri için esasları ortaya koydu.

Hemen ardından FutureBright Research Kurucu ve Yönetici Ortağı Akan Abdula Türkiye’deki müşteri deneyimi örneklerinden, müşteri deneyiminde Türkiye’ye özgü problemlerden ve deneyim tasarlayan markaların dikkat etmeleri gereken noktalardan bahsetti. Migros Pazarlama İletişimi ve CRM Direktörü Kına Demirel de, “Migros Türkiye Müşteri Deneyimi Anıları” başlıklı oturumda, Migros mağazalarında “bereket” algısı uyandıran deneyim tasarımına giden içgörünün nasıl elde edildiğini ve bu içgörü üzerine inşa edilen mimarinin nasıl sonuçlar ürettiğini katılımcılarla paylaştı. Seminerin son oturumunda Qualtrics Müşteri Deneyimi Pratiği Direktörü Luke Williams “Markanızı Öldürebilecek 5 Müşteri Deneyimi Efsanesi” başlığı çerçevesinde katılımcılarla buluştu ve bu alandaki global trendleri gözler önüne serdi.

Tüketici davranışları semineri kapsamında Deeper, Yönetici Ortak & İst. Bilgi Üniversitesi Marka Okulu Öğretim Görevlisi İhsan Özçıtak kültürel evrim ve sosyal öğrenme teorisinin sosyal medya çağında bize nasıl yol gösterdiğini ele aldı. Davranışsal ekonomi seminerinin yanı sıra WARC Pazarlama Direktörü Imaad Ahmed’in “Pazarlamacılar İçin İnsan Beyni İçgörüleri” başlıklı oturumunda da davranışsal ekonomide tüketicisini etkilemek isteyen pazarlamacıların, tüketicilerinin düşünce yapılarını anlamaları için ipuçları verdi.

Kullanıcı deneyimi ve programatik

Brand Week Istanbul’un dördüncü gününde ise kullanıcı deneyimi ve programatik seminerleriyle gündemimizi meşgul eden en önemli konuların derinliklerine inildi. eBay Türkiye – GittiGidiyor UX Stratejisi ve Proje Geliştirme Müdürü İrfan Gürvardar ve Xedzone Kurucu Ortağı Kerem Rızvanoğlu kullanıcı deneyiminde müşteri odaklı stratejiden bahsetti. Oturumda arama sürecinin aslında önce, şimdi ve sonra olarak üçe bölündüğünden ve var olan 12 arama tipi olduğundan bahsedildi. Arama analizleri GittiGidiyor arama örnekleri üzerinden açıklandı.

Ardından gerçekleşen oturumda Accenture Interactive Delivery Orta Avrupa Başkanı Markus Spiller, kullanıcı deneyiminden global trendleri paylaştı. Kullanıcı deneyimi tasarımındaki global trendlerden bahseden Spiller kreatif sürecin öneminin, bilinçli bir şekilde hazırlık yapmanın, yaratıcılığı ortaya çıkaracak rahat bir ortam hazırlamanın ve fikirleri test etmenin altını çizdi.

Aynı zamanda “büyük veri” üzerine odaklanan, programatik seminerinde de veri temelli pazarlamanın en güncel başlıklarından bir tanesi olan programatik planlamanın dinamikleri ele alındı. Oturumda BPN İstanbul CEO’su Nüzhet Algüneş, BPN İstanbul Data Yönetimi ve Performans Yayınları Direktörü Çayan Çetin, BPN İstanbul Dijital Medya Direktörü Deniz Işık ve Oracle Uygulama Satış Müdürü Ömer Bakıcı katılımcılarla buluştu.