MediaCat

Bosch, Türkiye’de yatırıma hazırlanıyor

Bosch Türkiye, 2011 yılında beklenenden daha güçlü bir büyüme performansı sergiledi.

Bosch, Türkiye’de yatırıma hazırlanıyor

Bosch Türkiye, otomotiv piyasalarında yaşanan olumlu gelişmeler ve ihracatındaki yüzde 20’lik artışın da etkisiyle 2011 yılında beklenenden daha güçlü bir büyüme performansı sergiledi. İhracatın payı toplam ciro içinde yüzde 60’lık bir oran teşkil ederken, Bosch Türkiye’nin cirosu önceki yıla göre yüzde 17 artışla 2 milyar Avro’ya ulaştı. Şirketin ihracatı da 1,2 milyar Avro’ya yükseldi. Türkiye pazarında ise Bosch Grubu’nun satışları yüzde 15,5 oranında artışla 915 milyon Avro oldu.

Bosch, Türkiye’de 2011 yılı boyunca 1.200 kişilik istihdam artışıyla çalışan sayısını 10.250’ye çıkardı. Bosch Türkiye, böylece Avrupa ülkeleri içinde -Almanya hariç- en geniş işgücüne sahip ülke konumunu sürdürdü. Bosch Türkiye, 2011 yılında ağırlıklı olarak otomotiv teknolojisi ve ev aletleri sektöründe olmak üzere, üretim tesislerinin geliştirilmesi için 200 milyon Avro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Bosch teknolojisi sayesinde motorların daha kompakt hale geldiğini ve 2015 yılında yakıt tüketimini yüzde 30 düzeyinde azaltacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını kaydeden Bosch Grubu’nun Türkiye Temsilcisi Steven Young, buna yönelik dizel ve benzinli enjeksiyon sistemlerinin Bursa Fabrikası’nda üretileceğini dile getirdi.

Young, Bosch Türkiye olarak 2012-2013 yıllarında gerçekleştirecekleri 300 milyon Avro’luk yatırımın yüzde 80’lik kısmının dizel ve benzinli yeni nesil ürünler için kullanılacağını söyledi. Young, “2012 yılında yüzde 15’lik büyüme ve 1,4 milyar Avro’luk ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yatırımlarımız neticesinde 2012-2013 döneminde 1.700 kişilik ek istihdam yaratmayı hedefliyoruz” dedi.
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.