BMG, Taxim Edisyon’un yüzde 50’sini satın aldı

Bertelsmann Music Group (BMG), besteci-söz yazarı telif hakları

12.02.2007 - 10:09 | MediaCat

Bertelsmann Music Group (BMG), besteci-söz yazarı telif hakları temsil ve lisanslama şirketi Taxim Edisyon’un yüzde 50’sini satın aldı.

Türk müzik piyasasının besteci ve söz yazarlarının telif haklarını temsil etmek üzere 2002 yılında kurulan Taxim Edisyon’un Türkiye’deki ortakları Mine Aksoy, Mustafa Oğuz ve Michael Lang. Temsil ettiği sanatçılar arasında, Tarkan, Serdar Ortaç, Mustafa Sandal, Fahir Atakoğlu, Ozan Çolakoğlu ve İskender Paydaş bulunuyor.

Türkiye’de toplanması gereken yıllık müzik telif bedeli olan 300 milyon Amerikan dolarının yalnızca yüzde 10’luk bir kısmı yani 30 milyon Amerikan doları sektöre geri dönüyor. Bu dönüşün yarısını yabancı müzikler, kalan bölümü ise Türkçe müzikler oluşturuyor.

İngiltere’de kullanılan müziklerin teliflerinin dönüş oranı yüzde 90, Almanya’da yaklaşık yüzde 80. Türkiye’de ise bu oran yüzde 10. BMG Taxim Edisyon, BMG evliliği ile dünyadaki büyük müzisyenlerin telif hakları takibini de yürütülebilecek. BMG Taxim Edisyon Genel Müdürü Mine Aksoy, bu evliliğin BMG’nin Türkiye’ye ve Taxim Edisyon’a olan güveninin bir göstergesi olduğunu belirterek Türkiye’nin müzisyenlerin telif hakları konusunda çok gelişecek bir ülke olduğunu ifade etti.

Dünyada yaklaşık 60 ülkede müzik edisyonu alanında faaliyet gösteren 5 dünya devi, Bertelsmann Music Group, Sony Music, Warner, Universal ve EMI, Türkiye’de temsilcilik vermeyi ya da kendi ofislerini kurmayı tercih ediyordu. Ancak BMG, 2007 Ocak ayında Taxim Edisyon’un yarısını satın alarak bir ilki gerçekleştirdi. BMG’nin pazarlama ve telif haklarını takip ettiği dünya sanatçıları arasında Robbie Williams, Britney Spears, Justin Timberlake, Christina Aguilera ve Korn gibi isimler yer alıyor.

Taxim Edisyon, Ortadoğu ülkelerinde de telif haklarını ilk uygulayan şirket ve BMG ile yaptığı evliliğin yanısıra Sony Music Edisyon’un Türkiye ve Ortadoğu temsilciliğini de yürütüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.