Blu-Ray Türkiye pazarında

Datagate Bilgisayar, Blu-Ray üreticisi Philips&Lite-On Digital Solutions (PLDS) firmasının Blu-Ray (mavi lazer) ürününü Türkiye pazarına sundu.

21.06.2007 - 14:56 | MediaCat

Datagate Bilgisayar, Blu-Ray üreticisi Philips&Lite-On Digital Solutions (PLDS) firmasının Blu-Ray (mavi lazer) ürününü Türkiye pazarına sundu.

Datagate Bilgisayar’dan yapılan yazılı açıklamada, Index Grup bünyesinde faaliyet gösteren Datagate Bilgisayar’ın, Lite-On optik ürünlerinin Türkiye’deki tek dağıtıcısı olduğu belirtilerek, PLDS’nin Blu-ray üretiminde dünyanın sayılı firmaları arasında yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, tek tabakalı bir Blu-Ray diskin depolama kapasitesinin yaklaşık 35 CD’lik ya da 5 DVD’lik veriye denk geldiği ifade edilerek, tüketici elektroniği, bilgisayar üretimi, içerik sağlayıcılık ve benzeri sektörlerden 170’in üzerinde üreticinin oluşturduğu Blu-Ray Disk Birliği (Blu-Ray Disc Association – BDA) çatısı altında geliştirilen formatın, özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü videoların tek bir diskte saklanabilmesini ve çok büyük miktarda veri depolanmasını sağladığı bildirildi.

Tek tabakalı Blu-ray disklerin, 25 GB’lik kapasitesiyle, 2 saatten fazla HDTV (high definition televizyon) kalitesinde görüntü saklayabildiği ve standart çözünürlüklü görüntüde ise bu sürenin 13 saati bulduğu, çift tabakalı bir Blu-Ray’in ise 50 GB’lik veri depolama kapasitesine sahip bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Blu-Ray’in, verileri okuyup yazmak için mavi-mor lazer kullandığı, bu lazerin, CD ve DVD okuma ve yazmada kullanılan mevcut kırmızı lazer teknolojisinden daha net sonuç verdiği ifade edildi.

Blu-Ray için “BD-ROM: Yazılımlar, oyunlar ve film dağıtımları için sadece okunabilir (Read-Only), BD-R: Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için kaydedilebilir (Recordable), BD-RE: Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için yeniden yazılabilir (Rewritable)” şeklinde geniş bir biçim yelpazesi planlandığı kaydedildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.