Bloglarda markalar hakkında ne yazılıyor?

Bloggerlar markalar hakkındaki yorumlarını yazarak daha çok kişiye ulaşıyor.

30.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Farklı biçimlerde de olsa bloggerlar çoğunlukla markalarla ilgili yazılar yazıyorlar. Technorati’de yayınlanan ‘State of the Blogosphere 2011’ raporuna göre, tüm bloggerların yüzde 38’i sevdikleri ya da sevmedikleri markalar hakkında, yüzde 34’ü ise ürünler ya da markaların servisleriyle ilgili yorumlarını yazıyorlar. Tam ya da yarı zamanlı profesyonel bloggerlar, hobi ya da kurumsal amaçlı yazan meslektaşlarının aksine gelirlerini arttırmak adına markalar hakkında post yazmayı daha çok tercih ediyorlar.

Geçen yılki ‘State of Blogosphere’e bakıldığında bloggerların, okuyucuları ve diğer bloggerlar üzerindeki etkisinin arttığı görülüyor. 2010 araştırmasına göre, bloggerların yüzde 29’u genel olarak okudukları diğer bloglardan etkileniyorlarken, 2011’de bu oran yüzde 68′e ulaşmış durumda.

Bloggerların nüfuzu giderek artarken, şirketlerin bloggerlarla geliştirecekleri ilişkiye daha çok önem vermeleri gerekiyor. Bloggerların hemen hemen yarısı, marka temsilcileriyle aralarında olumlu bir ilişki olduğunu bildiriyor. Bloggerların sadece yüzde 3’ü marka temsilcileriyle aralarında olumsuz ilişki olduğunu belirtirken, markalarla aralarındaki ilişki nasıl tanımlayacağını bilmeyenler yüzde 40’ı oluşturuyor.

Marka temsilcilerinin isteklerinin, bloglarının standartlarına uyduğunu ve güvenilirliklerine zarar vermediğini söyleyen bloggerlar tüm grubun yüzde 17’sini oluşturuyorlar. Bloggerların bir diğer yüzde 17’si ise marka temsilcilerinin blogları hakkında bilgi sahibi olduğu belirtirken, yüzde 16’sı bloglarını geliştirmelerine yardımcı olduklarını ve yüzde 23’ü de okuyucuları için içerik sağladıklarını söylüyorlar.

Marka temsilcileri, markaları hakkında yazan ve bunu birçok kişiye ulaştırabilen bloggerlarla kurdukları iyi ilişkiler sayesinde markalarının etki alanını arttırmayı başarabilirler.

(Starcom MediaVest Group CONNECTED- http://smgconnected.com/bloglarda-markalar-hakkinda-ne-yaziliyor)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.