Blockhain Türkiye Platformu kuruldu

Türkiye Bilişim Vakfı liderliğinde kurulan platformun lansmanı bugün gerçekleştirildi.

08.06.2018 - 17:48 | Nazlı Selin Özkan

Blockhain Türkiye Platformu kuruldu

Geçtiğimiz yıl gündemi en çok meşgul eden gelişmeler arasında Bitcoin ve diğer kripto paraların yükselişi yer alıyordu. Global alanda kripto paralara ilgi ile birlikte bu alandaki yatırımlar da artmış, insanların ani yatırım ve çekilmeleri sonucunda da kripto para pazarında dengesizlik meydana gelmişti.

Her ne kadar kripto paralar herkesin dilinde olsa da kripto paraların arka planını oluşturan blockchain teknolojisi hakkında Türkiye’de büyük çaplı bir farkındalık yaratılmış değil. Merkezi yapılanmanın tehlikelerini vurgulayan ve söz konusu yapılanmaya bir alternatif olarak doğan blockchain teknolojisi, teknolojiye ilgi duyanları bir hayli heyecanlandırıyor. Bunun nedeni ise blockchain teknolojisinin beraberinde getirdiği değişim potansiyeli.

Türkiye’de bir blockchain ekosistemi kuruluyor

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde ve Bankalararasi Kartlar Merkezi (BKM) katılımıyla kurulan Blockhain Türkiye Platformu (BCTR); Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla kuruldu. Lansmanı bu sabah basın toplantısıyla yapılan ve kâr amacı gütmeyen platform, Türkiye’de sürdürülebilir blockchain ekosisteminin yaratılması ve yeni dönem iş yapış biçimlerinin önündeki zorlukların giderilmesi hedefiyle faaliyetlerini yürütecek.

Platform; düzenleyeceği eğitimler ve etkinlikler ile çeşitli bilgilendirici yayınlar ve içeriklerin yanı sıra bilim, sanayi ve teknoloji akademileri, düşünce kuruluşları, üniversiteler, diğer ülke ve birliklerin blockchain platformları ve konsorsiyumlarıyla da önemli iş birliklerine imza atacak.

Blockchain Türkiye Platformu’nun tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında güvenin önemini vurgulayan Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, blockchain teknolojisinin yakından izlenilmesi gerektiğini söyledi.

Farklı üyelik biçimleriyle kurumsal katılımcıların dâhil olabileceği, her sektörden katılımcıya açık olan ve kısa süre içinde Türkiye’de faaliyet gösteren tüm sektörlere ulaşması beklenen BCTR’nin danışma kurulunda, dünyadan önemli Türk akademisyenler ve konusunda uzman kişiler yer alıyor.

Blockchain Türkiye Platformu ile ilgili ayrıntılı bilgiye Bctr.org adresinden ulaşılabiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.