Birebir, özel, online İngilizce


Birebir, özel, online İngilizce

Fürkan Aslım, Engoo Türkiye Ülke Müdürü

Japonya menşeli online İngilizce okulu Engoo kısa süre içinde yakaladığı başarıyla aralarında Vietnam’dan Brezilya’ya, dünyanın dört bir tarafından 13 ülkenin bulunduğu geniş bir coğrafyaya yayıldı. Engoo’nun hikâyesini ve hedeflerini ülke müdürü Fürkan Aslım anlatıyor.

4 Nisan 2016

Advertorial


Engoo’nun doğuşunu ve Türkiye’deki hikâyesini anlatır mısınız?

Engoo için dünyanın en hızlı gelişen online İngilizce okulu diyebiliriz. Hizmetine, Japonya’da DMM Eikaiwa adı altında başlayan okulumuz, kısa sürede ulaştığı başarının ardından, 2013 Aralık ayında Güney Kore, Tayland, Tayvan, Vietnam, Endonezya’ya açılıyor. Sonrasında ise geçtiğimiz yılın ortasında Çin, Rusya, İspanya, İtalya, Brezilya, Meksika ve Türkiye’de hizmetlerine başlıyor. Toplamda 13 ülkede faaliyet gösteren Engoo’nun şu an tüm dünyada 60 binden fazla aktif öğrencisi bulunmakta. 2015 Temmuz ayında derslerine başlayan Engoo Türkiye, sekiz aylık bir süreçte çalışmalarına hız katarak devam ediyor. Misyonumuz ise aslında oldukça açık: öğrencilerimize en uygun koşul ve şartlarda; etkili ve keyifli, birebir özel online İngilizce dersleri sunmak.

Playstore ve AppStore’daki uygulamaların katlanarak artan sayılarından anlaşılacağı üzere, uzaktan öğrenme (özellikle yabancı dil) konusunda kuvvetli bir rekabet ortamı var. Engoo muadillerinden nasıl ayrılıyor?

Engoo, dünyanın 13 ülkesinde var olan, dünyanın en büyük online İngilizce okulu. En büyük farkı ise derslerin online olarak, Skype programı aracılığıyla tamamen görüntülü ve birebir özel dersler şeklinde işlenmesi. Yani Engoo, özel öğretmen kavramını dijital ortama taşıyan bir okul ve bu kesinlikle herhangi bir uygulamayla kıyaslanamayacak bir özellik.

Engoo, özel öğretmen kavramını dijital ortama taşıyan bir okul ve bu kesinlikle herhangi bir uygulamayla kıyaslanamayacak bir özellik.

Günde ortalama 20 bin canlı ve birebir özel İngilizce dersi işlenmesini sağlayan bir okul Engoo. 55 farklı ülkeden 3 bin 500’den fazla İngilizce öğretmenini bünyesinde bulunduran ve bu özelliği, ders saati ve istenilen öğretmenin seçilebilmesi özgürlüğüyle öğrencilerine sunan ilk okul.

Bir diğer önemli fark ise ders öncesinde öğrencilere ders içeriği seçme özgürlüğünün sunulması. Engoo Türkiye’de yüzlerce ders materyali ya da serbest konuşma şeklinde dersi işlemek mümkün. Program, klasik İngilizce öğrenim metotları yerine daha ilk dersten itibaren konuşma üzerine yoğunlaşıyor. Bir ders süresi ise 25 dakika ve bu da çalışan kesim için oldukça ideal bir süre. Bunu günde 2 ders ve günde 3 ders paketlerini alarak, 50 ve 75 dakikaya çıkartmak mümkün. Bu sayede zaman probleminin de önüne geçilerek öğrencilerin her gün düzenli olarak konuşmaları sağlanıyor.

Hizmet alabilmek için Skype’tan arama yapmak kadar basit de olsa belirli bir teknolojik yeterliliğe sahip olmak gerekiyor. Bu durum ulaştığınız kitle üzerinde bir etkiye sahip mi?

Günümüzde artık dijital dünyanın geldiği durum ortada. Oldukça küçük yaşlardan başlayan ve ileriki yaşlara kadar uzanan bir kullanıcı ortamı halihazırda mevcut. Bu sebeple, bu durum aslında Engoo Türkiye için oldukça büyük bir avantaj. Elbette belirli bir teknolojik altyapı gerekiyor diyebiliriz ama oldukça büyük bir kitle için bu çoğunluk zaten sağlanmış durumda. Derslere ebeveynleri eşliğinde katılan, 6-7 yaşlarında pek çok öğrencimiz bulunuyor. Çocuk İngilizcesi paketleriyle çalışıyorlar. Bunun diğer bir örneğini de orta yaş ve üstü için verebiliriz. Bu örneklerde de olduğu gibi teknolojinin bizim kitlemiz üzerindeki olumlu etkisi yadsınamaz ölçüde. En büyük avantaj ise yine çalışan kesim için sağlanmış oluyor. Herhangi bir fiziksel okula ya da kursa devam sağlayamayan ve halihazırda teknolojiyle ilişkisi bulunan bu kesim, teknoloji sayesinde kendi ders programını yine kendisi oluşturarak dilediği her yerden İngilizce özel dersleri alabiliyor.

Bağlantı kalitesi ve eğitmen kadrosu, internet üzerinden ilerleyen tüm eğitim programlarında kullanıcı deneyiminde belirleyici rol oynuyor. Engoo’nun bu konulardaki altyapısı ne durumda?

Derslerimizde meydana gelebilecek çevresel faktörlerden oluşan kalitenin düşmesini engelleyecek birçok yöntemimiz var. Öncelikle tüm öğretmenlerimizin, ülkelerindeki en güvenilir ve sağlam internet sağlayıcılarıyla çalışmalarını istiyoruz. Sık aralıklarla gerçekleştirdiğimiz rutin kontroller ise internet altyapılarıyla ilgili oldukça kapsamlı kontroller içeriyor. İnternet bağlantımızı ve altyapımızı olabildiğince güvence altına alabilmek adına yurtdışı ofislerimiz çeşitli ülke ve şehirlere yayılmış durumda. Bu sayede olası herhangi bir altyapı probleminde bile hizmetimizin kesintisiz sürdürülebilmesini amaçlıyoruz.

Birebir, özel, online İngilizce

Bunun yanı sıra, öğretmenlerimize hem bu gibi durumlar için hem de eğitim altyapıları için oldukça yoğun ve kapsamlı eğitimler vermekteyiz. Yani Engoo’da İngilizce öğretmeni olmak demek, pek çok zorlu kriter ve aşamadan geçmiş olmak demek. Okuma, konuşma ve dil bilgisi yeteneklerinin yanı sıra, profesyonel bilgi ve beceriler de işe alım süreçlerinde oldukça önemli bir yer tutuyor. Başvurusunu tamamlayan öğretmenlerin sadece yüzde 5’i bu değerlendirme süreçlerinden geçebiliyor. Tüm bunlar da Engoo Türkiye’den ders alan öğrencilerimizin genel başarı oranına direkt etki ediyor.

Potansiyel öğrencilere hangi mecralardan ulaşıyorsunuz?

Şu aşamada online ve offline mecraları entegre ettiğimiz oldukça kapsamlı bir kampanya yürütmekteyiz. Pek çok offline mecrada yer alıyoruz. Bunun yanı sıra dijital reklamcılık bizim olmazsa olmazımız. Türkiye’deki faaliyetlerimize başladığımız günden beri bu alanda ciddi yatırımlar yapıyoruz. Dijital reklam modellerinin hemen hemen tamamını kapsamlı bir şekilde çalışmalarımızda uyguluyoruz. Bu model, hem hedef kitlemize direkt olarak ulaşmada hem de kampanyaların ölçümlenmesinde oldukça kapsamlı faydalar sağlıyor. Sosyal medya da bu tabloda elbette büyük bir pay sahibi. Dijital reklamlara, yeni reklamcılık modeli diyebiliriz belki de. Elbette ki şu aşamada offline reklam modelleri olmadan tüm yönleriyle bütünleşik bir iletişim kampanyası yapmak belki tam anlamıyla mümkün değil ama ilerleyen süreçte, iki reklam modeli arasındaki farkı dijitali öne çıkartan doğrultuda çok daha fazla hissetmeye başlayacağız.

Kısa vadede hedefleriniz neler?

Engoo Türkiye, gerek pek çok çeşitli ihtiyaca yanıt vermesi gerekse yenilikçi öğretim modeli ve öğrencilerine sağladığı sayısız avantaj dolayısıyla sekiz ay gibi kısa bir sürenin sonunda binlerce öğrenci ile eğitim-öğretim hayatına devam ediyor. Öğrenci yorumlarının neredeyse tamamı Engoo’nun, dil öğrenmenin ve geliştirmenin temel problemi olan konuşma pratiğine oldukça mantıklı, uygun ve yenilikçi yollarla çözüm bulmuş bir sistem olduğu yönünde. İş dünyasından, okullardan, üniversitelerden, şirketlerden ve ev hanımlarından gelen ilgi oldukça yüksek. Sistemin fazlasıyla esnek, ücretlerin de oldukça uygun olması sebebiyle bu ilgi her geçen gün artarak devam ediyor. Engoo Türkiye de gelen istek ve öneriler doğrultusunda günden güne genişleyen ekibiyle, yenilikçi çalışmalarına hız vererek büyümeye devam ediyor. En temel hedefimiz ise, ihtiyacı olan herkesi Engoo Türkiye ile tanıştırmak ve eğitimin içeriğinden haberdar olmasını sağlamak.

Birebir, özel, online İngilizce

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.