MediaCat

Bir yıl sonra yeniden Gezi

ERA Research’ün MediaCat için hazırladığı Gezi Parkı Yıldönümü Araştırması’ndan dikkat çekici sonuçlar.

Bir yıl sonra yeniden Gezi

Hiç şüphesiz Türkiye’de 2013 yılının olayı 28 Mayıs’ta başlayan ve kısa süre içinde ülkenin neredeyse tamamına yayılan Gezi olaylarıydı. Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan tarihi Topçu Kışlası/AVM projesine, ekolojik kaygılar nedeniyle tepki veren küçük bir gruba orantısız güç kullanılarak yapılan müdahalenin körüklediği olaylar aylarca sürmüş; Türkiye protestolar durulana kadar dış basının da gündemini meşgul etmişti.

Ana akım medyanın olaylar hakkında protestoların ilk günlerinde haber yapmaktan imtina etmesi, başta televizyon kanalları olmak üzere medya markalarının birçoğu için özellikle protestocular nezdinde itibar ve güven kaybına yol açmıştı. Bununla birlikte olaylara gayriihtiyari ya da bilinçli tercihler neticesinde müdahil olan diğer sektörlerden markalar da Gezi olaylarından olumlu veya olumsuz biçimde etkilenmişlerdi. Geçtiğimiz yıl henüz olaylar sürerken ERA Research & Consultancy tarafından yapılan araştırmanın sonuçları da benzer çıkarımlar yapılmasını mümkün kılmıştı.

Yıldönümüne özel araştırma

Olayların üzerinden tam bir yıl geçmiş olmasından hareketle, yine ERA Research & Consultancy tarafından ‘Gezi Parkı direnişinin destek düzeyini, olaylarda gündeme gelen kurum ve markalara ilişkin algıyı, iş dünyasının siyasete yönelik tutumuna ilişkin görüşleri ve kurumlara duyulan güven düzeyini’ tespit etmek amacıyla yürütülen Gezi Parkı Yıldönümü Araştırması dikkat çekici sonuçlar ortaya koyuyor. Göze çarpan ilk değişiklik, geçen yılın Haziran ayında İstanbul genelinde Gezi Parkı direnişini destekleyenlerin oranı yüzde 43’ken bu yıl yüzde 31’e gerilemesi.

ERA Research'ün MediaCat için hazırladığı Gezi Parkı Yıldönümü Araştırması'ndan dikkat çekici sonuçlar.

Bu yılki çalışma sonuçlarına göre bazı markalar için Gezi Parkı direnişini destekleyenler ile desteklemeyenler arasında geçen yıl tespit edilen beğeni farklılaşmasının da azaldığı görülüyor. Bu markaların başında Ülker, Starbucks, CNNTürk, MADO ve Hürriyet Gazetesi geliyor. Koç Holding, Sabancı Holding ve Halk TV beğenisi arasındaki fark ise bu iki grup arasında halen yüksek.

Medya ve markaların algısı

Geçen yılki araştırma sonuçlarına göre medya, destekleyen ve desteklemeyen kesim arasında beğenisi en çok değişim gösteren sektördü. Destekçiler arasında, eylemlere karşı olanlara oranla daha çok puan alan kurum olan Halk TV, yıldönümü çalışmasında da bu farkı koruyor. Öte yandan, Habertürk, CNNTürk, NTV ve Hürriyet Gazetesi’nin algısının iki grup arasında geçen yılki gibi farklılaşmadığı görülüyor. Sabah Gazetesi ise geçen yıla benzer olarak direnişi desteklemeyen grup tarafından destekleyenlere göre daha fazla beğenilen medya kurumu.

ERA Research'ün MediaCat için hazırladığı Gezi Parkı Yıldönümü Araştırması'ndan dikkat çekici sonuçlar.

Gezi Parkı direnişini destekleyenler arasında Haziran 2013’teki ölçümlemeye göre beğeni düzeyi yükselerek, desteklemeyen kesiminkiyle benzer konuma gelen markalara bakıldığında ise karşımıza Coca-Cola, CNNTürk, Starbucks ve Ülker çıkıyor. Desteklemeyen kesim nezdindeyse beğeni düzeyinde Coca-Cola dışındaki markalar için yükselme görülmüyor.

Geçen süreç içerisinde görülen değişimlerden bir diğeri de iş dünyasının ve markaların siyasetle ilişkisi ile devletin özel sektöre eşit yaklaşımına yönelik görüşler hakkında. Bu konuya bakışın Gezi Parkı direnişini destekleyenler ile desteklemeyenler arasında birbirine yaklaştığı görülüyor. Geçen yıl Gezi’yi desteklemeyenlerin sadece yüzde 38’i siyasi tercihlerine göre bazı şirketlerin devlet tarafından teşvik edilmesini yanlış bulurken bu yıl aynı oran yüzde 57 olarak ölçülüyor.

Araştırma Künyesi:

ERA Research & Consultancy tarafından yürütülen bu araştırma, İstanbul’da yaşayan 15 yaş ve üzeri halk bazında 39 ilçede 314 kişiyle yapılmıştır. 10-13 Mayıs 2014 arasında gerçekleştirilen çalışmada telefonla görüşme yöntemi kullanılmıştır. Örneklemin yüzde 95 güven düzeyine hata payı yüzde 5,5’tir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.