MediaCat

BİM CEO’su: Fakirin değil, akıllı insanların mağazasıyız

BİM’in CEO’su Jos Simons, ABD kaynaklı krizin büyümeyi yavaşlatacağı

BİM CEO’su: Fakirin değil, akıllı insanların mağazasıyız

Türkiye’nin perakende devi BİM, ilk defa basın toplantısı düzenledi. Şirketin üst yöneticisi (CEO) Jos Simons, İstanbul’da düzenlenen toplantıyla 2007 yılını değerlendirdi ve 2008 hedeflerini anlattı.

Şirketin ülke genelinde mağaza sayısını hızla artırdığını belirten Simons, cirolarının yüzde 38 yükseldiğini açıkladı. Simons, yüksek oranda indirim uygulayan tek şirket olduklarını belirterek, “BİM yoksul insanların değil, akıllı insanların mağazasıdır. En büyük farkımız bu.” dedi.

BİM’in CEO’su Jos Simons’un yanı sıra Operasyon Komitesi Başkanı Galip Aykaç ve Finans Direktörü Haluk Dortluoğlu’nun da katıldığı toplantıda şirketin durumu hakkında bilgi verildi. Konuşmasına küresel piyasalardaki gelişmeleri değerlendirerek başlayan Simons, “Amerika kaynaklı mortgage krizi, malî piyasaları derinden etkiledi. Bu, gelişmelerin Türkiye üzerindeki etkisi sınırlı olacak. Buna rağmen ekonomideki büyüme 2002-2006 yıllarındaki döneme göre yavaşlayacak. Türkiye yapısal reformları sürdürdükçe büyümeye devam edecektir. Bu reformlar Türk ekonomisini uluslararası dalgalanmalara karşı güçlü hale getirecek.” açıklamasını yaptı. Şirketlerinin yüksek indirim modelini uygulayan tek ve lider şirket olduğunu söyleyen Simons, mağaza sayısı bakımından birinci, ciro bakımından da ikinci sırada bulunduklarını kaydetti. “Şu anda ülkenin yüzde 85’inde mağazalarımız var. Nüfusun yüzde 90’ına ulaşıyoruz.” diyen Simons, yurtdışına da açılmaya karar verdiklerini ve bu konuda ilk adımı bu yıl Fas’ta atacaklarını kaydetti. Şirket olarak kârlılıklarını artırmaya devam edeceklerini vurgulayan Simons, 2008’de de büyümeye devam edeceklerini bildirdi.

1995 yılında faaliyete başlayan BİM, asgari maliyet, ekonomik lojistik yöntemleri ve düşük maliyetli stok sistemini uygulayarak hızla gelişti. Maliyetleri düşürmek için kalitesine dikkat edilerek diğer markalara göre yüzde 15 ila 45 oranında daha ucuza ürünler imal ettirildi. BİM mağazalarında bu yolla ürettirilen yaklaşık 600 çeşit ürün bulunuyor. Ayrıca sınırlı sayıda da olsa gıda dışı ürünlerde de çok cazip fiyatlarla spot ürünler satılıyor. Bu kapsamda geçen yıl 10 bin televizyon, 7 bin 500 dizüstü bilgisayar satıldı. Şirket, 2007’de 281 yeni mağaza açtı ve dün itibarıyla sayı 1752’ye çıktı. Hemen her gün artan mağaza sayısı günlük olarak internet sitesinden duyuruluyor. Mağazaları her gün 1 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. Geçen yıl hanelerin yüzde 54,3’ü BİM’den alışveriş yaptı. Finans Direktörü Haluk Dortluoğlu’nun verdiği bilgiye göre şirket devlete 2007’de dolaylı ve dolaysız yaklaşık 493 milyon YTL’lik vergi katkısı sağladı. Şirketin yüzde 49,79’u halka açık. Geri kalan hisselerde en büyük pay yüzde 20,02 ile Mustafa Latif Topbaş’a ait.


Aldi, Türkiye’ye 2010’dan sonra gelecek

BİM’in üst yöneticisi, geçen ay Zaman’ın gündeme taşıdığı Alman Aldi marketlerinin Türkiye’ye gelme kararıyla ilgili de bilgi verdi. Buna göre, Aldi, İstanbul’da küçük ofis açtı. Ancak Türkiye pazarına 2010’dan önce girmeyecek. Şu anda tamamen Macaristan ve Polonya’ya odaklanmış durumda. Aldi’nin Almanya’da 15 bin indirim mağazası var, şirketin Alman pazarındaki payı yüzde 42. Türkiye’de kendileri için ve diğer perakendeciler için büyük fırsatların bulunduğunu düşünen BİM’in CEO’su Simons, “Rakipler bizim için iyidir. Konumumuzu da güçlendirir. Biz müşterileri BİM kalitesine ve en düşük fiyatı sunduğumuza ikna ederiz.” dedi.


Zapsular iyi bir aile, ancak şirkette hisseleri kalmadı

BİM’in Operasyon Komitesi Başkanı Galip Aykaç, 13 yıl aradan sonra ilk defa basın toplantısı düzenlemeye ihtiyaç duymalarındaki sebebin Zapsu ailesiyle bir ilişkisi olup olmadığı sorusuna, “Zapsu ailesi, tanıdığımız ve bildiğimiz iyi insanlar. Ancak basın toplantısının Zapsular’la bir bağlantısı yok. 7 yıl önce Cüneyt Zapsu, 2 yıl önce de Aziz Zapsu hisselerini sattı. Şu anda onlarla bir ilgimiz yok.” cevabını verdi. Aykaç, Aziz Zapsu’nun yeni bir market açıp BİM’e rakip olmaya hazırlanmasına ilişkin soruya da “Rakiplerimiz bizim için iyidir, rakiplerimizi severiz.” karşılığını verdi. Aykaç, hükümetin yeni çıkaracağı hipermarket yasa tasarısında özel markalı üretimlere sınırlama getirilmesine ilişkin soru üzerine de, “Arzu ediyoruz ki yasa, perakende piyasasını kucaklayan ve tüm sorunları çözen şekilde hazırlanır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Zaman

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.