Bilişim pazarı hızlı büyüyor

İnterpromedya tarafından yapılan, bilişim pazarının geleceğini yansıtan analiz Haziran 2008’de sonuçlandı...

09.06.2008 - 10:56 | MediaCat

İnterpromedya tarafından yapılan, bilişim pazarının geleceğini yansıtan analiz Haziran 2008’de sonuçlandı. Yapılan analizlere göre; Türkiye bilişim pazarının önümüzdeki 5 yıl içerisinde 60 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

2007 sonunda 26 milyar dolar’a yaklaşan pazarın büyümesinde, Türkiye’de hızla yayılan teknoloji perakende mağazalarının, ADSL ve telekom hizmetlerinin etkisi gözlemleniyor.

İnterpromedya Pazar Araştırma Merkezi tarafından yapılan değerlendirme, Türkiye Bilişim Pazarı’nın 2007 yılında 25.8 milyar dolar büyüklüğüne ulaştığını ortaya koyuyor. Şirketlerin cirolarına göre elde edilen sonuç doğrultusunda; bilgi teknolojileri pazarı 2006 yılına göre yüzde 21 büyürken, iletişim teknolojileri pazarı ise yüzde 24 büyüme gösterdi.

Tüm göstergelere bakarak ve geçmiş 10 yıldaki veriler analiz edilerek Türkiye Bilişim Pazarı’nın 2007 yılından 2012 yılında kadar yüzde 128 büyüyerek 58.7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. Ülkenin sahip olduğu nüfus büyüklüğü ve teknolojiye yatkınlığı ile bilişim pazarının göstereceği büyümenin, ülke ekonomisinde alanların başında yer alması bekleniyor. Sektörün büyümesine orantılı olarak da istihdamın gelişmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

Bilgisayar alımı, ADSL satışını tetikledi…

Interpromedya tarafından yapılan değerlendirmeye göre, 2007 yılında masaüstü ve taşınabilir bilgisayar satışlarındaki adet bazında büyüme ve fiyatlardaki düşüş devam etti. Kişisel bilgisayar satışlarındaki artış, internet kullanımını ve ADSL abone sayısını arttırdı. ADSL abone sayısı ise 2007 sonunda 4.3 milyon kişiye ulaştı.

2007 yılında tüketici elektroniği pazarındaki büyüme de ivme kazandı. 2007 yılında yurt dışında faaliyet gösteren zincir tüketici elektroniği mağazalarının Türkiye’de faaliyet göstermeye başlaması sektörü hareketlendirdi. Öngörülere göre, gelecek yıllarda sayılarının artması beklenen bu mağazalar tüketici elektroniği pazarının büyümesinde lokomotif olacak.

Araştırmanın kurumsal teknoloji tarafında; yazılım pazarında kurumsal kaynak planlaması, veritabanı, güvenlik, mobil yazılım ve sektörel yazılım gelirlerinin artışı dikkat çekti. Bunun yanı sıra danışmanlık ve dış kaynak kullanımı pazarlarında hizmet pazarının üstünde bir büyüme yaşandığı belirtiliyor.

Telekom her zamanki gibi lider…

Türkiye Bilişim Pazarı’nın büyümesinde önemli bir yeri olan telekom hizmetleri, 2007 yılında pazarda yüzde 63’lük paya sahip oldu. 2008 yılında beklenen büyümede, 3. nesil teknolojinin gelecek olmasının ve mobil telefon kullanıcılarına sunulan katma değerli hizmetlerinin etkili olması bekleniyor. Gelişen cihaz teknolojisinin telekom donanım pazarını büyütmesi beklenirken aynı zamanda mobil içerik ve katma değerli hizmetler sunan şirketlerin de büyümesi öngörülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.