MediaCat

Bilim Kadınları İçin programında yılın ödül kazananları belli oldu

L’Oréal ve UNESCO işbirliğiyle, ülkemizde 18’incisi düzenlenen programda 6 bilim kadını ödüllendirildi.

Bilim Kadınları İçin programında yılın ödül kazananları belli oldu

L’Oréal’in bilim alanında cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek, kadın araştırmacıları desteklemek, mükemmelliği ödüllendirmek, genç ve yetenekli bilim kadınlarının tanınmalarını sağlamak ve rol model yaratımına yardım etmek amacıyla UNESCO işbirliğiyle yürüttüğü Bilim Kadınları İçin programının Türkiye ayağında bu yıl ödül almaya hak kazanan bilim kadınları belirlendi.

Dünyada 22’nci, Türkiye’de 18’inci yılını geride bırakan Bilim Kadınları İçin programının Türkiye ayağında insanlık için önemli projeler üzerinde çalışan, her biri üniversitelerde kendi alanlarında araştırmalar yürüten altı bilim kadını UNESCO bağımsız jürisi tarafından seçildi. Psikoloji, matematik, tıp, malzeme bilimi, biyoloji, kimya gibi pek çok alanda umut veren çalışmalar gerçekleştiren bilim kadınları L’Oréal Türkiye’den 75 bin TL ödül kazandı.

Bilim Kadınları İçin programında bu yıl Türkiye’den ödül almaya hak kazanan bilim kadınları şöyle:

  • Dr. Dicle Dövencioğlu (Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi)
  • Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar (TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü Sensör Teknolojileri Proje Grubu Başuzman Araştırmacısı)
  • Dr. İdil Yet (Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyoinformatik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi)
  • Dr. İrem Durmaz Şahin (Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi)
  • Dr. Nazar İleri Ercan (Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)
  • Doç. Dr. Nazife Erkurşun Özcan (Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü)

Dr. Serap Erkek’e 2020 Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü

Bilim Kadınları İçin programında geçtiğimiz yıl ödül kazanan Dr. Serap Erkek ise mesane kanserine yön veren epigenetik mekanizmaların araştırılması projesiyle 2020 Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü almaya hak kazandı. Çalışmalarını İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi’nde sürdüren Dr. Serap Erkek, ödülü dördüncü kez üst üste Türkiye’den bir bilim kadınının almasından duyduğu gururu dile getirdi. Ödülü kazanmış olmasında ailesi, öğretmenleri ve Türkiye’nin rolüne dikkat çeken Dr. Erkek, projesini destekleyen L’Oréal Türkiye ve UNESCO’ya da teşekkürlerini sundu.

“Bilim kadınlarının potansiyellerini ortaya çıkarmak en büyük hedefimiz”

L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Laurent Duffier, Bilim Kadınları İçin projesine dair değerlendirmesinde, “Dünyanın karşılaştığı tüm bu zorluklardan sonra bilime her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu artık biliyoruz. Önümüzdeki 15 yıl içinde bilim daha da önemli hale gelecek. Gıda güvenliğinden sağlığa, hijyenden enerjiye, ekosistemden iklim değişikliğine kadar her konuda bilime ihtiyaç duyuyoruz. Teknolojiye, yeniliğe ve daha fazla bilim insanına ihtiyaç duyduğumuz böyle bir dönemde bilim kadınlarının potansiyellerini ortaya çıkarmak en büyük hedefimiz” diye konuştu.

L’Oréal Türkiye olarak büyük bir sorumluluk üstlendiklerini ve bilimde cinsiyet eşitliğini desteklediklerini söyleyen Duffier, “Türkiye’de geçtiğimiz 18 yılda 108 bilim kadınının gelecek vaat eden projelerine katkı sağladık. Dördü art arda olmak üzere toplam beş Türk bilim kadınımız Uluslararası Yükselen Yetenek seçilerek, uluslararası platformda Türkiye adını duyurdu. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Uzun yıllardır iş birliği içinde olduğumuz UNESCO’ya da verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.