Big Mac’inizi Bitcoin’le ödemek ister misiniz?

Cüzdanınızı evde unutmuş olmanız McDonald's El Salvador'da artık bir problem değil.

08.09.2021 - 12:48 | Simge Şenses

Big Mac'inizi bitcoin'le ödemek ister misiniz?

Bitcoin’i resmî para birimi olarak kabul eden El Salvador’daki McDonald’s şubeleri müşterilerinden Bitcoin’le ödeme kabul etmeye başladı.

El Salvador, salı günü itibarıyla kripto para birimini ABD Doları ile birlikte yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ülkedeki pek çok kişi işletmelerin değişikliğe uyum sağlamasının zaman alacağını düşünürken, ülkedeki McDonald’s şubeleri yasanın yürürlüğe girdiği ilk gün itibarıyla müşterilerine ödeme seçeneği olarak Bitcoin’i sundu.

McDonald’s’ın kullandığı Bitcoin ödeme işlemcisi OpenNode’un büyüme başkanı Julie Landrum yaptığı açıklamada, “OpenNode, Bitcoin ödemelerini iki aydan kısa sürede yürürlüğe koymak için El Salvador’daki her tür büyük işletmeyle çalıştı” dedi ve ekledi: “Dijital cüzdanlardan mobil ağ operatörlerine, büyük perakendecilerden sigorta şirketlerine, fast food restoranlarından endüstriyel firmalara OpenNode her yerde her tür işletme için çözümler sunuyor. Özellikle Lighting Network, her gün Bitcoin ödemelerini verimli ve ölçeklenebilir hale getiriyor. El Salvador gibi ülkeler için Bitcoin inanılmaz bir ekonomik fırsatı temsil ediyor.”

Ülkede Bitcoin’in yasal para birimi haline getirilmesinin kara para aklamada kullanılabileceğini düşünen ve kararı tepkiyle karşılayan bir kesim olduğunu da eklemek gerek. VICE’tan Jordan Pearson ise McDonald’s gibi bir devin Bitcoin’i bu kadar çabuk kabul etmesini “ana akım farkındalığın yıllar sonra ortaya çıkmasından sonra heyecan verici bir gelişme” olarak nitelendriyor.

Kaynak: VICE, Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.