Beyaz oynar ve (hayatını geri) kazanır

Rusya, mahkumları satrançla tahliye ediyor.

27.03.2014 - 16:44 | Ozan Mert

Rus Satranç Federasyonu, TBWA\Moskova ile beraber ilginç bir projeye imza attı. Rus devletinin ceza ve tevkifevlerinden sorumlu federal organının Ryazan birimi ile ortaklaşa gerçekleştirilen projede belli cezaevleri arasında düzenlenen satranç turnuvasının finalistlerine koşullu salıverilme imkanıdoğdu.

Federasyonun siparişi üzerine Moskova’daki TBWA tarafından hazırlanan projeye sadece ceza infazın bir parçası olan rehabilitasyon programı kapsamındaki veya bu programa katılmak isteyen mahkumlar kabul edildi. Finalistler, hem projeyi destekleyeneski dünya satranç şampiyonu AnatoliKarpov’dan hem de devlet yetkililerinden şartlı salıverilmede kullanılmak üzere tavsiye mektubu aldılar. Projenin ardında satrançta başarı kazanmak için gerekli olan akli melekelerin rehabilitasyon programının amaçları doğrultusunda önemli nitelikler olduğu fikri yatıyor.

Projenin reklam filmleri, mahkemeden önce zanlıların alıkonulduğu bir nezarethanede çekildi. Filmlerde mahkumların turnuvaya hazırlanmalarını izliyoruz. Bir filmde mahkumlar ekmeği satranç taşları şeklinde biçimlendirirken diğerinde alt ve üst katlardaki komşu hücrelerde kalan mahkumlar üzerine hamleleri not ettikleri kağıdı sarkıtarak maç yapıyorlar.

Proje Satranç Federasyonunun başarılı bir iletişim çalışması olduğu kadar Sovyetlerden bu yana kötü bir şöhrete sahip olan Rus ceza adalet sistemine yönelik bir imaj çalışması gibi de duruyor.

[youtube]http://youtu.be/nTbrjEK_IOU[/youtube]

[vimeo]http://vimeo.com/89896533[/vimeo]

Kaynak: Advertolog

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.