Belediye meclislerinin ilan reklam vergilerini belirleyemeyecek

Anayasa Mahkemesi ilan reklam vergilerinin maktu tarifelerinin belediye meclislerince tespit edilmesini öngören kanun hükmünü iptal etti.

15.02.2012 - 00:00 | MediaCat

Anayasa Mahkemesi ilan reklam vergilerinin maktu tarifelerinin belediye meclislerince tespit edilmesini öngören kanun hükmünü iptal etti.

Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 96. maddesinin (B) fıkrasının iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Danıştay, başvuru gerekçesinde, belediye ve mücavir alanları içinde yapılan her türlü ilan ve reklamın oluşturduğu ilan ve reklam vergisi için belediye meclislerine, yetki alanında, belirlilik ve ölçülülük kriterlerini içermeyen, bu yüzden hukuki güvenlik ilkesine de aykırı düşebilecek şekilde tarife yapabilme yetkisi verilmesini hukuki güvenlik ilkesine aykırı düştüğüne yer vermişti.

ARED’in, yasanın bu maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu görüşünü yasanın yürürlüğe girdiği 30.12.2004 tarihinden itibaren iletişim içinde olduğu tüm kurum ve kuruluşlara bildirmiş hatta açtığı bir davada düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu öne sürmüşse de dava anlaşma ile sonuçlandığından bu iddiası Anayasa Mahkemesine taşınamadı. Bu kez Danıştay bu görevi üstlenerek konunun yüksek mahkeme nezdinde görüşülmesini sağladı.

Davayı 29.12.2011 tarihli oturumda 2010/62 Esas sayılı dosya ile inceleyerek, esastan karara bağlayan Yüksek Mahkeme, düzenlemeyi iptal etti. İptal hükmü, kararın Resmi Gazetede yayımlanmasından başlayarak bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.