Beko Grundig’in kalanını da satın aldı

Beko Elektronik, Grundig Multimedia’daki yüzde 50 Alba hissesini

19.12.2007 - 10:35 | MediaCat

Beko Elektronik, Grundig Multimedia’daki yüzde 50 Alba hissesini de satın alarak şirketin tamamına sahip oldu.

Arçelik’ten yapılan yazılı açıklamada, Grundig’i 2004 yılında İngiliz Alba şirketi ile ortak olarak satın alan Koç Topluluğu şirketlerinden Beko Elektronik’in, Yönetim Kurulu tarafından alınan bir kararla, yüzde 50 Alba hissesini de satın alarak Grundig Multimedia B.V’nin ve Grundig tüketici elektroniği markasının tamamına sahip olduğu bildirildi. Beko Elektronik, Alba’nın Grundig Multimedia B.V.’de sahibi olduğu hisseleri satın alması karşılığında 35 milyon Euro peşin ödeyecek.

Açıklamada, Koç Topluluğu’nun, sektöründe lider şirketi ve Beko Elektronik’in en büyük hissedarı konumundaki Arçelik’in, yeni hedef ve stratejileri ile tüketici elektroniği sektöründe de beyaz eşyada olduğu gibi global pazarda liderlik hedeflediği vurgulanarak, Arçelik’in, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Beko’daki hisse oranını yüzde 22.36’dan yüzde 72.46’ya çıkardığı hatırlatıldı.


‘Bu satın alma, konumumuzu güçlendirecek’

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grup Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Avrupa’nın en büyük pazarı Almanya’da ilk akla gelen elektronik markalarından biri olan Grundig’in, Beko’nun en önemli varlıklarından biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Markalı büyüme, elektronik alanda da bizim en önemli stratejimizdir. Bizi rakiplerimizden ayıran en büyük avantajımız, markalarımız ile büyümeye verdiğimiz önemdir. Öyle ki, yurtiçi ve yurtdışında Arçelik, Beko ve Grundig gibi üç güçlü markamız ile sağladığımız avantaj, elektronik alanında da hem karlılık hem de verimlilik olarak bize katma değer sağlamaktadır. Bu satın almanın pazardaki konumumuzu daha da güçlendireceğine inanıyorum. 63 yıllık geçmişi ile sektörünün en deneyimli ve prestijli markalarından biri olan Grundig’i Arçelik bünyesine katmamız, sadece Türkiye için değil, Avrupa TV sektörü için de çok önemli bir gelişmedir. Bugün Avrupa’da 20 milyondan fazla evde Grundig markalı TV’ler bulunmaktadır. Bundan sonraki dönemde Grundig markasını dünya genelinde yaygınlaştırmak ve global bir marka olarak kullanımını sağlamak üzere çalışmalarımız devam edecektir. Arçelik’in global düzeyde elde ettiği başarılar ile yakalanacak sinerji, Grundig markasının gücüne güç katacaktır.”


‘Grundig, Alman markası ve öyle kalacak’

Grundig Intermedia GmbH Yönetim Direktörü Michael Peterseim ise, “Koç Topluluğu, attığı bu adımla şirketimize olan büyük güvenini göstermiş ve aynı zamanda yolumuzun doğru olduğunu da açıkça belirtmiştir. Günlük işlerimizde pek bir değişiklik olmayacak, aksine artık stratejilerde ve eylem planlarında mutabık kalmamız gereken iki yerine bir hissedar olduğundan, koordinasyon süreçlerinin daha sorunsuz gerçekleşmesini bekliyoruz” görüşünü aktardı.

Peterseim, Koç Topluluğuna tam entegrasyonun Grundig için daha da olumlu gelişmeleri beraberinde getireceğini umut ettiğini dile getirerek, “Grundig, ürün geliştirmedeki engin know-how bilgisine dayanan, öncelikli olarak Almanya ve Avrupa pazarlarındaki gereksinimleri karşılamaya odaklanan bir Alman markasıdır ve öyle kalacaktır. Bu gerçek, gelecekte de böyle devam edecektir” dedi.

Kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.