Beğeni, hatırlanma ve WOM’un zirvesi

2018'in Ad*Watch'taki yansımasına son kez bakma zamanı. Karşınızda beğeni, hatırlanma ve WOM'un podyumundaki ajans, reklamveren ve işler.

14.01.2019 - 10:33 | MediaCat

Beğeni, hatırlanma ve WOM'un zirvesi

Her ay MediaCat’te yayınlanan, Ipsos’un reklam filmlerinin beğeni, hatırlanma ve WOM düzeylerini aylık olarak raporlayan araştırması Ad*Watch’ta zorlu bir yıl geride kaldı. Yüzde 3’lük hatırlanma barajını geçen kampanya bulmanın giderek güçleştiği bu dönemde, listelerin zirvesinde eğlenceli yönü ağır basan işler ön plandaydı. 4 Aralık 2017’den 2 Aralık 2018’e kadar geçen sürede yayına giren işlerin karnesi, önceki yıla göre bir parça düşen notlara işaret etti.

Yıl boyunca zorlu bir dönemden geçen ülke ekonomisi reklam yatırımlarının da doğal olarak etkilenmesine sebep oldu. Buna karşın back-to-school gibi kimi uzun süredir kimiyse yakın dönemde reklamverenin radarına giren özel gün ve dönemlere özel olarak üretilen çok fazla işin karşımıza çıktığı 2018’e, genel olarak düşen hatırlanma trendinin damga vurduğunu söylemek yanlış olmaz. Yıl içinde beş ay üst üste yalnızca tek bir işin yüzde 3 olan hatırlanma barajını geçtiğini gördüğümüzü hatırlatmakta yarar var. Tüm bunlara rağmen, listelerin zirvesi hatırı sayılır skorlara sahip işlere ev sahipliği yaptı.

Sırada: Yılın en çok hatırlanan kampanyaları

1 2 3 4

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.