Bedava mı sandın, tweet atıp aldım!

Tüketiciler artık sosyal ağlarda ve arama motorlarında yarattıkları/paylaştıkları verinin ne kadar değerli olduğunun farkında...

05.10.2012 - 09:21 | MediaCat

Kellogg’s sosyal medya sirkülasyonunu somut paraya  çevirmek amacıyla Londra’nın merkezine, müşterilerin tweet atarak Special K cipslerinden alabilecekleri portatif bir mağaza kurdu.

Tweet’e karşılık ürün vaat eden bu fikrin sahibi Mischief PR; işin organizasyon ayağını ise Slice yürütüyor.

Kullanıcıların #tweetshop yazarak, sevinç nidalarının ve markayı övücü iletilerin yer aldığı ilk tepkiler oldukça olumluydu. Tweet ticaretini tiye alan tek iletiyse kampanyanın sadece cipsleri kapsadığına üzülüp “Tweet atsam, karşılığında Mulberry çanta verseniz olma mı?” diye yazan takipçiye aitti.

Tüketicilerin sosyal ağlarda ve arama motorlarında yarattıkları/paylaştıkları verinin ne kadar değerli olduğunun artık farkına vardıklarını söyleyen Zoe Lazarus (Lowe Danışmanlık ortaklarından) bu güç değişimiyle birlikte markaların da tüketici ağlarına gitgide önem vermeye başladığına dikkat çekiyor.

Örneğin, geçtiğimiz yaz Cape Town’daki bir otomatik satış makinesi, #tweet4t yazarak atılan tweet’ler karşılığında bedava BOS buzlu çay vermeye programlanmıştı.

American Express de Harvey Nichols mağazalarıyla anlaşarak Londra Moda Haftası’nda Foursquare uygulamasıyla benzer bir kampanyaya imza atmıştı.

Yeniden Kellogg’s’a dönecek olursak, Londra’daki “tweet mağazası” sadece dört gün açıktı, portatif mağaza bugün taşınıyor. Marka, düşük kalorili yeni cipsini tanıtmak amacıyla böyle bir girişimde bulunmuştu.

 

 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.