MediaCat

Bebekler doğmadan kendi isimlerini seçebilsin diye

Çamaşır bakım markası Bolivar’dan bebekleri daha doğmadan düşünmeye başlayan inisiyatif.

Peru’da anne ve babaların bebeklerine çizgi romanlardan, filmlerden süper kahramanların, karakterlerin isimlerini koymalarına sık rastlanıyor. Bu durum kulağa eğlenceli ve zararsız gibi gelebilir ancak araştırmalara göre, ebeveynlerin bu tercihleri gelecekte çocukların kişilik inşasına zarar verebiliyor, özgüvenlerini etkileyebiliyor, zorbalığa karşı savunmasız hale getirebiliyor.

Bebeklerin bakımında üzerine düşen sorumluluğa onlar henüz doğmadan başlamak isteyen çamaşır bakım markası Bolivar, ajansı VML Peru işbirliğiyle hayata geçirdiği Sound Names (Sesli İsimler) inisiyatifiyle ebeveynlerin bebekleri için isim bulmalarına yardımcı oluyor. İsimlerde yer alan harflerin müzik notalarına dönüştürüldüğü projede çocuk isimlerinden bir koleksiyon oluşturuldu. Bebeklerin anne karnındaki 29’uncu haftadan başlayarak hoş sesleri ayırt etmeye başlamasından hareketle, her bir melodi bebekler tarafından kolayca tanınabilecek şekilde tasarlandı. İsimlere özel melodiler Spotify ve YouTube’da liste olarak paylaşıldı. Böylelikle ebeveynlere, anne karnındaki bebeklerine listeyi dinletme ve melodilere verdikleri tepkilere tanık olma fırsatı sunuldu.

VML Peru CCO’su Tin Sánchez, isim seçiminin önemini göstererek farkındalık yaratmak istediklerini, isimlerin özgüven inşasında rol oynayan ilk faktörlerden biri olduğunu söylüyor.

Bolivar’ın çatı şirketi Alicorp’un ev bakım platformu direktörü Claudia Cornejo ise sahip olunan ismin özgüveni artırabileceği gibi özgüvene zarar da verebileceğini, bu çalışmanın, ebeveynlerin isim tercihinin özgüven açısından önemli olduğunu anlamalarını sağladığını ifade ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.