BBC Worlwide Lonely Planet’i satın aldı

BBC Worldwide, seyahat rehberi yayıncısı Lonely Planet’i satın alarak küresel çapta bir marka yaratmak

02.10.2007 - 10:25 | MediaCat

BBC Worldwide, seyahat rehberi yayıncısı Lonely Planet’i satın alarak küresel çapta bir marka yaratmak niyetinde olduğunu açıkladı.

BBC Worldwide, firma kurucuları Tony ve Maureen Wheeler’a ve firma hissedarı John Singleton’a açıklanmayan miktarda bir fiyat ödeyerek Lonely Planet’in en büyük hissedarı oldu. Wheeler çifti firmanın yüzde 25 hissesini elinde bulundurmaya devam edecek.

İngiltere’de, Kaliforniya’da ve Avustralya’da geniş çapta operasyonlar yürüten Lonely Planet, genel müdür Judy Slayter ve ekibi ile yönetilmeye devam ederken, firmanın merkezi eskiden olduğu gibi Melbourne’da bulunacak.

Konuyla ilgili konuşan BBC Worldwide Genel Müdürü John Smith: “Bu devir haberini vermekten mutluyuz. Lonely Planet, seyahat bilgisi konusunda dünya lideri olan saygın bir marka. Bu anlaşma, bizim dünyanın lider işletmelerinden birini yaratma, başarılı internet markalarından oluşan portfolyomuzu genişletme ve Avustralya ve Amerika’daki operasyonlarımızı artırma stratejimizle uyum içinde” dedi.

Firma kurucusu olan Wheeler çifti ise devir hakkında şunları söyledi: “BBC Worldwide’a katılarak, tanınmış bir medya grubu içinde yer almakla uzun vadede firmamızın geleceğini güven altına aldık. John ve ekibiyle yaptığımız görüşmelerde BBC Worldwide’ın bizim görüşlerimize ve değerlerimize uygun bir platform sağlayacağını hissettik. Bu sayede işletmemizi bir sonraki adıma taşımayı başardık.”

Lonely Planet, Wheeler çifti tarafından 1972 yılında kurdu. 1999’da Singleton şirket hissedarı oldu. Şu anda 500 başlık altında yayın yapmakta olan Lonely Planet, özellikle ülkeler ve şehirler için bütçe bazlı turist rehberler, etkinlik rehberleri ve deyim sözlükleri ile biliniyor. Firma Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Çince ve İspanyolca dahil olmak üzere çeşitli dillerde kitaplar yayınlıyor. Firma ayrıca Discovery, lonelyplanet.com, lonelyplanet.tv’de yayınlanan ‘Lonely Planet Six Degrees’ adlı televizyon dizisinin de arkasında yer alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.