Başrol kadınların

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, psikiyatrik ilaç reklamlarında başrol kadınların.

06.07.2004 - 00:00 | MediaCat

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, psikiyatrik ilaç reklamlarında başrol kadınların.

Tıp dergilerindeki psikiyatrik ilaç reklamlarında erkekler genel olarak aktif, iş hayatı içerisinde gösterilirken, kadınlar daha pasif, bıkkın ya da cinsel cazibeleri öne çıkarılarak gösteriliyor. 20 yıllık bir süreyi kapsayan araştırma, 198O’li yılların başında antidepresan reklamlarında kadın ve erkeklerin eşit oranda gösterildiğini, zamanla bu oranın kadınlar aleyhine bozulduğunu ortaya koyuyor. 2001 yılında American Journal of Psychiatry dergisinde yayınlanan antidepresan ilaç reklamlarının yüzde 88’inde hasta olarak kadınlar gösterilmiş. Canadian Journal of Psychiatry’de de aynı oran yüzde 80’i buluyor.

Journal of Nervous and Mental Disease’de yayınlanan araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, psikiyatrik ilaç reklamlarında cinsiyet dağılımına dikkat edilmesi gerektiğini, doktorların teşhiste bulunurken ve ilaç yazarken bu durumdan etkilenebileceğini öne sürüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.