“Basketbolun eğlenceli dünyasını bütün Türkiye’ye yaydık”

Vitamin Marketing Kurucu Ortağı Merve Berker ile Vitamin'in ödüllü etkinliği Bilyoner.com Haftanın Maçı'nı konuştuk.

01.11.2017 - 14:40 | Sencer Uçar

"Basketbolun eğlenceli dünyasını bütün Türkiye'ye yaydık"

Vitamin Marketing, Bilyoner.com ve Türkiye Basketbol Federasyonu ile birlikte düzenlediği “Bilyoner.com Haftanın Maçı” etkinliği ile ödül töreni 21 Ekim tarihinde Barselona’da düzenlenen Stevie International Business Awards 2017’de “Best Brand Experience Event (EMEA)” kategorisinde Bronz Stevie ödülünün sahibi oldu. Biz de 2016-2017 sezonunda düzenlenen ve sezon boyunca süren bu renkli etkinliğin detaylarını Vitamin Marketing Kurucu Ortağı Merve Berker’den dinleyelim istedik.

Vitamin Marketing, kuruluşu 2014 olan ve bir bakıma da genç bir ajans. Sektördeki hangi boşluğu dolduruyor Vitamin?

Vitamin Marketing, etkinlik planlama ve yönetimi, kreatif ve sosyal medya yönetimi konularında markalara hizmet veren bir ajans. Ajansımızın en önemli özelliği, hizmet verdiğimiz bu üç dalı harmanlayıp müşterilere en etkili şekilde sunmamızdan geliyor. Dünya artık entegre pazarlama stratejileri ile yürüdüğünden, sadece bir alanda profesyonel olmak yetmiyor. Müşteri ve marka arasındaki bağı kurabilmek için hazırlığınızı tam yapmanız ve her alanda donanımlı olmanız gerekiyor. İşte Vitamin de tam burada devreye giriyor. Etkinliği planlamaktan öte, kreatif açıdan da nasıl bir duruş sergileyeceğimizi bilmek ve de bunun iletişimini sosyal medya üzerinden nasıl yapmamız gerektiğine kadar işin her safhasını düşünüyor, planlıyor ve yürütüyoruz. Bu sebepten ötürü ajans sloganımız “Vitamin şirketlere iyi gelir”. Tüm bu hizmetlerin dışında yeni nesil teknolojik reklam mecrası olan 3D halı ve sticker’ları ilk kez kullanan Barselona merkezli İspanyol firma 3D Sport Signs’ın tek yetkili Türkiye temsilcisiyiz. Bu alanda Beşiktaş Spor Kulubü’nün  Vodafone Park’ta kullanmış olduğu 3D halılar konusunda alt yüklenicisi olup, Türkiye Basketbol Ligi’nde de 3D sticker’ı ilk kullanan firma olmanın gururunu yaşıyoruz.

Bilyoner.com Haftanın Maçı ile Stevie International Business Awards 2017’de “Best Brand Experience Event (EMEA)” kategorisinde Bronze Stevie kazandınız. Etkinlikten bahsedebilir misiniz?

“Bilyoner.com Haftanın Maçı”, Türkiye Basketbol Federasyonu ile yaptığımız iş birlikteliği sonucunda Bilyoner.com’un sponsorluğu ile hayata geçirdiğimiz bir proje. Projemizin amacı basketbolun sadece bir spor müsabakası olmadığını göstererek, seyircilerin aileleri ile beraber güzel zaman geçirebileceği bir ortam yaratıp basketbolu yediden yetmişe herkese sevdirmekti. Spor da aynı müzik, film, tiyatro veya keyifli bir restoranda yenilen akşam yemeği gibi eğlencenin büyük kitleler halinde paylaşıldığı bir alan. Bilyoner.com da sadece bir bahis platformu olmanın ötesinde eğlence platformu olduğu için eğlenceyi öne çıkarmayı hedefleyerek bu projenin isim sponsoru oldu. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden takımların sahalarını ziyaret ederek, toplamda bir yıl içerisinde Türkiye’nin neredeyse her bölgesini kapsadığımız 10 şehir gezdik. Maç evvelinde bandomuz seyircileri karşılayıp, maskotumuz çocuklarla ve de büyüklerle dans edip, fotoğraf çektirdi. Spor salonlarının fuaye alanlarında oyunlar düzenleyip, kazananlara hediyeler verdik. Maç sırasında molalarda ponpon kızlarımız dans gösterileri ile seyircilere keyifli dakikalar yaşatırken, sunucumuz ile birlikte devre arasında yaptığımız yarışmalarda para ile satın alınamayacak hediye olan basketbolculara özel olarak imzalatılan basket topunu yarışmayı kazanan basketbolsevere hediye ettik. Özellikle Anadolu takımları ve onların seyircilerinden büyük destek gördük. Bazen maç evvelinde şehir merkezlerinde de bando ile gösteri yapıp basketbolseveleri maçlara davet ettik. Her maç evvelinde hem Türkiye Basketbol Federasyonu hem de Bilyoner.com’un sosyal medya hesaplarından maça davet videoları çekerek sadece gittiğimiz şehirler ile sınırlı kalmayıp, bütün Türkiye’ye basketbolun eğlenceli dünyasını yaydık.

Nasıl tepkiler aldınız? İş sonuçlarından bahsedebilir misiniz biraz?

Bilyoner.com, Haftanın Maçı sayesinde International Stevie Awards’da ödül alan ilk elektronik şans oyunları platformu unvanına sahip oldu. Dünya genelindeki 12 jürinin değerlendirmesine göre; Vitamin Marketing Bilyoner.com Haftanın Maçı, “Sunulan marka tecrübesiyle sağlanan faydalar, mükemmel pazarlama ve kitle katılımı, doğru hedef pazara hitap eden, görsel olarak eğlendiren, çocukların ilgisini çekmeyi başaran çok yaratıcı bir organizasyon tecrübesi” yorumlarını aldı. Ayrıca, yapılan araştırmalara istinaden “Bilyoner.com Haftanın Maçı” etkinliklerinin olduğu bir lig maçının doluluk oranı yüzde 75 iken, normal bir maç doluluk oranı yüzde 43 seviyelerinde idi. Bu da tabii ki takımların bilet satışını ve bilet kârlılığını da artırmış oldu. Sezon başından itibaren yaklaşık 100 bin seyirci ile iletişime girmiş olduk. Sosyal medya üzerinden de yaklaşık olarak yedi milyon kişiye erişim sağladık.

Etkinlikte sizi en çok zorlayan ve en çok keyif aldığınız yönler hangileriydi?

Elbette ki zorlandığımız taraflar oldu. Ama işini severek yaparsan ve insanlara bir şeyler kattığını görürsen yorgunluğun tatlı gelir derler ya, bu lafın doğruluğunu Bilyoner.com Haftanın Maçı ile bir kez daha anladık. Özellikle küçük şehirlerde o kadar az aktivite yapılıyor ki Bilyoner.com Haftanın Maçı’nı duyanlar basketbol sahalarına akın ediyordu. Kendi ufak şehirlerinden pek fazla çıkmayan insanların ayaklarına basketbol heyecanının yanında eğlenceyi de götürdüğümüzde basketbol sahasından yüzlerinde gülücüklerle ayrılıyorlardı. Bizim için en büyük keyif de o mutlu yüzleri görmekti.