Basın Ağustos’ta 2352 kere ‘Gül’ dedi

Yaklaşık beş ay boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin en tartışmalı Cumhurbaşkanı seçim süreçlerinden biri yaşanırken, dünya medyasının konuya ilgisi de büyük oldu. İşte Medya Takip Merkezi’nin (MTM) hazırladığı araştırmanın sonuçları…

05.09.2007 - 08:46 | MediaCat

Nisan ayında Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile başlayan ve uzlaşma sağlanamayınca erken seçime gidilen süreç, AKP’nin zaferi ve hemen sonrasında ise Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle sonuçlandı. Yaklaşık beş ay boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin en tartışmalı Cumhurbaşkanı seçim süreçlerinden biri yaşanırken, dünya medyasının konuya ilgisi de büyük oldu. İşte Medya Takip Merkezi’nin (MTM) hazırladığı araştırmanın sonuçları…

“Laiklik ve rejim” tartışmalarının alevlenmesi, “dindar cumhurbaşkanı” açıklamaları, laikliğin korunması amacıyla yapılan cumhuriyet mitingleri, erken seçim, sandıklardan AKP’nin oy oranını artırarak çıkması, hemen ardından yeniden cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve nihayetinde Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle sonuçlanan 2007’nin son beş aylık süreci, siyasi dalgalanmaların ve hareketliliğin zirveye çıktığı dönemler oldu. Bütün gözlerin siyaset dünyasına çevrildiği ve pek çok ekonomik sürecin bu nedenle durakladığı Türkiye’ye, bu dönemde dünyanın da ilgisi yüksekti.

MTM, cumhurun yeni başkanı Abdullah Gül’ün, 2007 yılının ocak ayından başlayarak, sekiz aylık medya yansımalarını inceledi. Nisan ayında, cumhurbaşkanlığına adaylığını koymasının ardından tüm gözlerin üzerine çevrildiği Gül, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesine 17 bin 124 haberle konu oldu. Adaylığıyla beraber laiklik tartışmalarının da alevlenmesi, bunun üzerine yapılan cumhuriyet mitingleri derken süreç, oylamada yeterli sayının bulunamamasıyla erken seçime dönüştü. Seçime yöneliş, gözleri siyasi partilere ve liderlerine çevirirken, bu dönemlerde Gül’ün haber sayısında da düşüşler gerçekleşti.


Gül, Ağustos ayına damgasını vurdu. Haber sayısında Başbakan Erdoğan’ı bile geride bıraktı…

22 Temmuz’da seçimin sonuçlanması ve hemen ardından yeniden cumhurbaşkanlığı seçiminin gündeme gelmesiyle halkın ve medyanın dikkati, en güçlü aday olarak görünen Abdullah Gül’e yeniden çevrildi. Gül, cumhurbaşkanlığı makamına oturduğu Ağustos ayında medyada toplam 26 bin 706 habere konu olarak, aynı dönemde 24 bin 596 habere konu olan Başbakan Erdoğan’ı bile geride bıraktı.

TV kanalları geçtiğimiz ay toplam 541 saati, yeni cumhurbaşkanına ayırdı…
Medya Takip Merkezi’nin TV kanallarında yaptığı haber araştırmasına göre Abdullah Gül, Nisan ayında 280 saatlik süreyle ekranlarda yer bulurken, Ağustos ayında ise bu süre 541 saate yükseldi. Pek çok tartışma programına konu olan Gül, son bir aylık süreçte kanallarda yer alma oranıyla bir rekora daha imza attı.


1295 yazar, 7 bin 580 kez Gül’ü köşesine konuk etti…

Aynı medya araştırmasına göre, köşe yazarlarının en yakından takip ettiği isim yine Abdullah Gül oldu. Araştırma kapsamındaki sekiz ay boyunca 1295 farklı yazar, köşesinde toplam 7 bin 580 kez Gül’ü konu edinirken, en büyük ilgi ise Ağustos ayında gerçekleşti. Ağustos ayında Gül ile ilgili haberlerin % 66’sı haber, % 34’ü ise köşe yazısı formatında olurken; 626 köşe yazarı, 2 bin 352 kez Gül hakkında yazdı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.