Barnes & Noble’dan ters tepen bir farkındalık denemesi

ABD'li kitabevi zincirinin kültürel çeşitlilik hamlesi sosyal medya tepkileri nedeniyle hayat bulamadan rafa kalktı.

06.02.2020 - 16:14 | Arzu Nilay Kocasu

Hafta başında edebiyatın klasikleşmiş eserlerine kültürel çeşitliliğe vurgu yapan yeni kapaklar tasarlayarak bunları Diverse Collection adı altında satışa sunacağını duyuran Barnes & Noble, tepkiler nedeniyle projeden vazgeçme kararı aldı.

Black History Month münasebetiyle, Penguin Random House ve TBWA/CHIAT/DAY işbirliğinde hayata geçirilmesi planlanan proje kapsamında yeni kapaklar tasarlanacak kitaplar şunlardı:

Alice Harikalar Diyarında (Lewis Carroll), Romeo ve Juliet (William Shakespeare), Üç Silahşörler (Alexandre Dumas), Moby Dick (Herman Melville), Gizli Bahçe (Frances Hodgson Burnett), Monte Kristo Kontu (Alexandre Dumas), Dr. Jekyll ve Mr. Hyde (Robert Louis Stevenson), Emma (Jane Austen), Oz Büyücüsü (L. Frank Baum), Peter Pan (ames Matthew Barrie), Define Adası (Robert Louis Stevenson), Frankenstein (Mary Shelley).

Aralarında yazarların da bulunduğu Twitter kullanıcıları, projenin duyurulmasını takiben, Barnes & Noble’ın bu hamlesini yayıncılık endüstrisinin “çeşitlilik” mefhumunu içini doldurmaksızın bir pazarlama hamlesi olarak sunduğu yeni bir vaka olarak yorumladılar.

Sosyal medyadan yükselen tepkileri takiben projeyi iptal eden Barnes & Noble, sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.