Barbie toplumsal cinsiyet çeşitliliğini destekliyor

Marka, yeni koleksiyonuyla Avustralya'daki kız çocuklarına meslek seçimlerinde ilham aşılamayı amaçlıyor.

30.03.2018 - 14:44 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Barbie'den kız çocuklarına kodlama dersleri

Barbie, sınırlı sayıda ürettiği yeni koleksiyonuyla Avustralya’da üst düzey liderlik pozisyonlarında cinsiyet çeşitliliğinin olmadığına dikkat çekmeye hazırlanıyor. Never Before Barbie adındaki koleksiyon, Avustralya’da kadınların daha önce hiç icra etmedikleri mesleklere sahip altı rol model bebekten oluşuyor: Avustralya Futbol Ligi Başkanı, Avustralya Federal Polisi, Avustralya Merkez Bankası Banka Müdürü, Avustralya Gizli İstihbarat Lideri, Avustralya Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Ay’a giden ilk Avustralyalı kadın.

Kız çocuklarının kariyer açısından örnek alabilecekleri birini görmedikleri sürece “o kişi” olmaya çabalamayacakları fikrine dayanan kampanyanın esas amacı, liderlik pozisyonları için çaba göstermeleri adına kız çocuklarına ilham aşılayabilmek.

Barbie toplumsal cinsiyet çeşitliliğini destekliyor

Mattel Pazarlama Direktörü Chedney Rodgers da The Drum’a verdiği demeçte Barbie’nin Ruth Handler tarafından yaratıldığından bu yana kız çocukları tarafından kim ya da ne olmak istedikleri konusunda faydalandıkları bir oyuncak olarak konumlandırıldığını belirtiyor. Yeni koleksiyon ile gelecek nesillere, ilerlemeyi seçtikleri kariyer yolunda üst düzey liderlik pozisyonlarına ulaşabilecekleri konusunda ilham vermeyi amaçladıklarını söyleyen Rodgers sözlerine şöyle devam ediyor:

“Sonuç olarak bu kampanyanın kız çocukları ve onların ebeveynleri için önemli bir hatırlatıcı görevi göreceğini umuyoruz. Kızlara, genellikle erkeklerin ulaştıkları pozisyonlara ulaşabilecekleri konusunda ilham kaynağı olma amacıyla hareket ediyoruz.”

Barbie’nin kadın liderleri onurlandırmak için hayata geçirdiği İlham Veren Kadınlar koleksiyonunun Avustralya ayağı için devamı sayılan kampanya Clemenger BBDO Melbourne imzası taşıyor.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.