Banvit, Brezilyalı gıda şirketi BRF’e satıldı

Şirketin yıl başında başlayan satış süreci dün yapılan genel kurul toplantısında tamamlandı.

26.05.2017 - 13:59 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Banvit, Brezilyalı gıda şirketi BRF’e satıldı

Türkiye beyaz et sektörünün önde gelen firmalarından Banvit, 2017 yılı başında hissedarlarının çoğunluk hisselerinin Brezilyalı BRF’in ortaklığı olan BRF GmbH’ye devredilmesi konusunda satış sözleşmesi imzalandığını duyurmuştu. Şirketin Brezilya merkezli BRF ile Katar Yatırım Otoritesi ortaklığına satış süreci dün düzenlenen genel kurul toplantısında tamamlandı. Yaklaşık 50 yıldır hem Türkiye hem de yurtdışı pazarına beyaz et ürünleri sunan Banvit’in ödenmiş sermayesinin yüzde 79,48’ini oluşturan hisseleri 269.23 milyon dolar karşılığında Brezilya merkezli BRF S.A’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH’ya devredildi.

Helal gıda pazarında faaliyet gösteren BRF’in müslüman dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ocak 2016’da kurduğu girişimi OneFoods’a dahil olan Banvi’’in yapılan işbirliği kapsamında hem Türkiye’de hem de yurtdışında daha güçlü bir oyuncu olması bekleniyor.

OneFoods CEO’su Patricio Rohner satın almaya dair şunları söyledi: “Özellikle hazır gıda ürünlerinde olmak üzere Türkiye pazarının sunduğu büyüme fırsatlarına ek olarak, Banvit’in ve OneFoods’un operasyonlarını birleştirerek önemli ticari ve operasyonel sinerjilere sahip olacağımızı düşünüyoruz. Bu, helal et pazarındaki gücümüzü ve liderliğimizi daha da pekiştirecek.”

Bandırma, İzmir ve Elazığ’da beş üretim tesisine ve ayrıca Türkiye ve Romanya’da beş yem fabrikasına ve dört üretim çiftliğine sahip olan Banvit Ortadoğu, Kuzey Afrika, Avrasya ve Asya’da pek çok pazara ürün ihraç etmenin yanı sıra Dubai, BAE’de de faaliyet gösteriyor. Ortadoğu, Afrika, Orta Avrupa ve Güney Asya’da 45’ten fazla ülkeye ürün tedarik eden BRF’in bağlı ortaklığı One Foods ise faaliyet gösterdiği Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Umman ve Malezya’da tavuk ürünleri alanında yaklaşık yüzde 45’lik bir pazar payına sahip.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.