Bankacılık sektöründe iş gücü ihtiyacı artıyor

Yeni şubelerin açılması ve operasyonların genişlemesine paralel olarak bankacılık sektöründe özellikle satış–pazarlama alanında aday ihtiyacında artış gözleniyor.

12.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Yeni şubelerin açılması ve operasyonların genişlemesine paralel olarak bankacılık sektöründe özellikle satış–pazarlama alanında aday ihtiyacında artış gözleniyor.

İş ve İK sitesi Yenibiris.com banka-finans sektörünün ve sektörde deneyimi olan adayların 2011’in ilk çeyreğine yönelik verilerini çıkardı. Buna göre sektörde işgücü ihtiyacı, en çok hızlı büyüyen alanlarda yani satış-pazarlama, risk yönetimi ve bireysel bankacılıkta yaşanıyor. Bankaların daha fazla Anadolu kentinde yeni şube açmasının yanı sıra operasyonlarını genişletmesi özellikle yaz ve sonbahar döneminde eleman alımını artırıyor.

Yenibiris.com’un 2011 ilk çeyrek verilerine göre banka-finans sektöründe en çok ilan yayınlanan iş alanları şöyle:

Banka-finans sektöründe yayınlanan ilanlarda adayların en çok başvuru yaptığı iş alanlarının başında ise sırasıyla müşteri ilişkileri-CRM, satış-pazarlama ve mali işler-finansman geliyor. Adaylar genelinde oranlara bakıldığında özellikle müşteri ilişkileri-CRM ve onun ardından satış-pazarlama alanlarına yoğun bir ilgi söz konusu. En çok ilan yayınlanan üçüncü iş alanı olan bireysel bankacılık ise adayların başvurularında son sırada yer alıyor.

Yenibiris.com’un verileri yayınlanan ilanlardaki pozisyon adı bazında değerlendirildiğinde banka-finans sektöründe en çok satış temsilcisi, müşteri temsilcisi ve sekreter arandığı görülüyor. Yatırım uzmanı, finansal analist, yönetici asistanı, operasyon uzmanı, portföy yöneticisi, müfettiş yardımcısı ve gişe yetkilisi pozisyonları için de yetişmiş işgücü aranıyor. Adaylar ise yoğun oranda satış temsilcisi ve gişe yetkilisi pozisyonlarına ilgi gösteriyor.

Banka-finans sektöründe Türkiye genelinde en çok ilan yoğun nüfusuna ve iş hacmine paralel olarak yüzde 69,5 oranında İstanbul’da yayınlanıyor. Onun ardından Ankara ve Antalya bu sektördeki iş fırsatlarının en fazla olduğu iller.

Öte yandan adayların başvuruları iller bazında değerlendirildiğinde yine yüzde 82,3 gibi ezici bir üstünlükle en çok başvuru İstanbul için yayınlanan ilanlara yapılıyor. İstanbul’u Ankara ve İzmir için yayınlanan ilanlara yapılan başvurular takip ediyor.

Son iş deneyimi banka-finans sektöründe olan adayların demografik yapısına bakıldığında üniversite mezunu (yüzde 51,4) adayların mezun olduğu bölümlerin başında işletme ve onun ardından iktisat geliyor. Kamu yönetimi, maliye ve ekonomi gibi bölümlerden mezun olanların da sektörün aday havuzunda önemli bir yeri var. Sektörde deneyimi olanların büyük çoğunluğu Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi mezunları.

Yenibiris.com’daki özgeçmişinde son iş deneyiminin banka-finans sektörü olduğunu belirten adayların yarısından fazlası (yüzde 53) 25-35 yaş arasında. Onun hemen ardından yüzde 33,9 oranında 35-45 yaş arasındaki adaylar geliyor. Adayların deneyim süreleri ise aşağı yukarı dengeli bir dağılım sergiliyor. Sektördeki kariyer planlamasının ve kaç yılda hangi pozisyonlara yükseleceğinin aday tarafından işe başlangıçtan itibaren bilinmesi, sektörün uzun vadelerde tercih edilmesinde rol oynuyor.


Banka-finans sektöründe deneyimi olan adayların iş alanlarına göre dağılımında satış-pazarlama (yüzde 15,9) ilk sırada geliyor. Bunu operasyon (yüzde 13,1) ve mali işler-finansman (yüzde 12,6) iş alanları takip ediyor.

Banka-finans sektörü genç adaylara sunduğu kariyer ve eğitim fırsatlarıyla öne çıkıyor. Bankacılık alanında çalışmaya başlamadan önce adaylar çok yoğun ve ciddi eğitimlerden geçiriliyor. Kendilerini geliştirmek isteyen gençler açısından bu eğitimler kişisel ve mesleki anlamda büyük değer sunuyor. Çalışanların uzun vadeli kariyer planlaması net bir şekilde yapılabildiği için, giriş ücretleri düşük olabilse de deneyim kazandıkça ücretler artıyor. Yerli ve yabancı bankalar arasında alım süreçleri ve tercihler arasında bir fark görülmezken son yıllarda yabancı dil bilmek özellikle genel müdürlükteki pozisyonlarda öne çıkıyor.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, banka-finans sektörünü şöyle değerlendiriyor: “Türkiye’de 2000 ve 2001’de yaşanan krizlerde banka-finans sektöründe çalışan 35.000’in üzerinde kişi işsiz kaldı. Daha sonra hızlı bir toparlanma sürecine giren sektörde, 2008 sonunda yaşanan küresel ekonomik krize rağmen şube açılmasına ve personel istihdamına devam edildi. Diğer taraftan, yabancı sermaye yatırımlarının da sektördeki istihdama etkisi pozitif olmuştur. 2010 sonunda sektörde çalışan kişi sayısı 190 binin üzerine çıkmıştır. Yenibiris.com’un 2011 ilk çeyreğindeki verilerine göre de banka-finans sektörü özellikle banka şube sayılarının artması ile istihdam yaratmaya devam etmektedir. Genç ve kaliteli işgücünü çekmek tüm bankalar için oldukça önem taşırken, bankacılık da yeni mezunlar açısından tercih edilen, popüler meslekler arasında yerini korumaya devam edecektir.”

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.