Bakkallar Tekel ihalesine giriyor

Sigara satan küçük işletmelerin oluşturduğu SÜPAŞ, Tekel sigara ihalesine girmek için..

27.12.2007 - 14:31 | MediaCat

Sigara satan küçük işletmelerin oluşturduğu Sigara Üretim ve Pazarlama A.Ş. (SÜPAŞ), Tekel’in sigara bölümü ihalesi için Raymond James ile anlaştı.

SÜPAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, yapılan mutabakata göre Raymond James Türkiye’nin, Tekel ihale sürecinde şirkete kredi sağlayacağı, uluslararası kredi kuruluşlarıyla ve yatırımcılarla görüşme konusunda da tam yetkili olacağı açıklandı.

SÜPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Salih Sarı, Raymond James ile varılan mütabakatın Tekel’in sigara ihalesine hazırlık aşamalarının en önemli adımlarından biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Dünyanın en önemli finans ve yatırım kuruluşlarından birinin SÜPAŞ’ı tercih etmesi bizim için çok önemlidir.

Raymond James Türkiye, ihale sürecinde bize hem kredi sağlayacak, hem de bizim adımıza ulusal ve uluslararası yatırımcılarla görüşmeye yetkili olacaktır. Bu sözleşme, uluslararası piyasaların Türkiye’ye, Türk yatırımcısına güveninin tam olduğunun en önemli göstergelerinden biri.”

SÜPAŞ, Tekel sigara bölümü özelleştirilmesi ihalesine katılmak üzere 2004 yılının eylül ayında Tekel Toptan Satıcıları Derneği’nin 21 üyesi tarafından kuruldu. Ortak sayısı 300 civarında olan, 81 il ve 815 ilçe ile beldede araçla dağıtım ağı bulunan SÜPAŞ ortakları, 3 bin 500 personel istihdam ediyor.

SÜPAŞ ortakları, Türkiye genelinde 140 bin perakende satış noktasına Tekel ürünlerinin dağıtımını yapıyor. 25 Ocak’ta tekliflerin alınacağı ihale, yaklaşık bir hafta sonra açık artırmayla sonuçlandırılacak. SÜPAŞ dışında Türkiye’de faaliyet gösteren JTI, BAT, Korea Tobacco gibi sigara operatörlerinin yanı sıra yerli firmalar da ihaleye yoğun ilgi gösteriyor.

European Tobacco, Mey İçki’yi satın alan Texas Pacific, Dubai Prensi Şeyh Maktum’a ait Dubai Investment Group ve Avrupa’nın önde gelen yatırım fonu Cinven de bazı Türk girişimcilerle birlikte şartname almıştı.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.