Bağımsızların haber lideri Baskın Oran

2007 genel seçimi, tarihte ilk kez bu kadar çok bağımsız adayın katılımıyla dikkat çekiyor. Farklı özellik ve nitelikte bağımsız adayların, arkasında herhangi bir siyasi partinin desteği olmadan yarışacağı seçimin nabzı, günden güne yükselirken; Medya Takip Merkezi (MTM), İstanbul bağımsız milletvekili adaylarının, medya yansımalarını inceledi. Buna göre, medyanın en fazla ilgi gösterdiği İstanbul bağımsız milletvekili, Baskın Oran…

10.07.2007 - 10:08 | MediaCat

2007 genel seçimi, tarihte ilk kez bu kadar çok bağımsız adayın katılımıyla dikkat çekiyor. Farklı özellik ve nitelikte bağımsız adayların, arkasında herhangi bir siyasi partinin desteği olmadan yarışacağı seçimin nabzı, günden güne yükselirken; Medya Takip Merkezi (MTM), İstanbul bağımsız milletvekili adaylarının, medya yansımalarını inceledi. Buna göre, medyanın en fazla ilgi gösterdiği İstanbul bağımsız milletvekili, Baskın Oran…

“22 Temmuz’da yapılacak seçimler sonrasında Türkiye’de neler olacak” tartışmaları artarak sürerken, genel seçim tarihinde bağımsız aday sayısıyla bir rekora imza atılıyor. En çok bağımsız adaya sahip il ise, üç ayrı bölgeden 151 adayla seçime hazırlanan İstanbul oldu. Siyasi partilere güvenin kaybolduğuna inanan bağımsız adaylar, birçok partinin barajı aşamayacağı hesabını da yapınca, hem kendileri hem de seçmenler için bireysel alternatif oluşturmayı yeğliyorlar.

Bir yandan billboard, gazete, dergi, TV, internet portalı gibi çeşitli mecralara verdikleri reklamlarla farkındalık yaratmayı hedefleyen bağımsız adaylar, diğer yandan iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin de yardımıyla seçmenlerine ulaşmaya çalışıyorlar.

MTM, 1 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında, İstanbul’un üç ayrı bölgesinde, mecliste halkın sesi olmak için yarışan 151 bağımsız milletvekili adaylarıyla ilgili olarak medyada yayımlanan haberleri incelemeye aldı. Buna göre, bağımsız milletvekili adaylarına ilgi, geçtiğimiz seçimlere oranla yüksek oldu.

Medyanın bağımsız adayları Baskın Oran ve Ufak Uras

Medya Takip Merkezi’nin her haberi tek tek ve titizlikle incelediği araştırmasına göre, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde, haberine en çok yer verilen bağımsız milletvekili adayı, 783 haberle Prof. Dr. Baskın Oran oldu. Bağımsız adaylığının solda tek çare olduğu iddiasıyla gündeme gelen Oran, genel seçime İstanbul 2. Bölge’den giriyor. Akademi ve siyaset dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan Prof. Dr. Baskın Oran’a en çok yer veren gazeteler, sırasıyla Birgün, Radikal ve Milliyet gazeteleri oldu. Gazete ve dergilerde yayımlanan haberleriyle 153 milyonu aşkın erişim sağlayan Oran, bu süreler içerisinde, 99 farklı yazarının köşesine, 134 kez konu oldu. TV kanalları, Oran’a 13 saati aşkın bir süre yer verdi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanlığından ayrılıp İstanbul 1. Bölge’den DTP destekli bağımsız aday olan Ufuk Uras, medyanın yakından takip ettiği bir diğer aday oldu. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinin en çok yer verdiği ikinci bağımsız milletvekili adayı olan Uras, araştırma süresince toplam 693 haberde yer aldı. 10 saate yakın bir süre TV ekranlarında görünen Uras’ın haberlerine en çok yer veren gazeteler ise Birgün, Radikal ve Gündem gazeteleri oldular. Gazete ve dergilerde yayımlanan haberleriyle 90 milyona yakın erişime ulaşan Uras, 63 yazarın köşesine toplam 78 kez konuk olmayı başardı.

Basında en çok bahsi geçen İstanbul bağımsız milletvekili adayları

No

Bağımsız aday adı

Haber adedi

1

Baskın Oran

391

2

Ufuk Uras

344

3

Doğan Erbaş

61

4

Ayşe Tükrükçü

43

5

Sebahat Tuncel

28

MTM Medya Takip Merkezi

İstanbul’dan seçime giren bağımsızlar arasında gazete ve dergilerin en çok ilgi gösterdiği diğer adaylar ise 61 haberle Avukat Doğan Erbaş, 43 haberle Ayşe Tükrükçü ve 28 haberle Sebahat Tuncel oldular.

Bağımsız adayların % 20’si serbest meslekle uğraşıyor, % 41’i ise orta öğrenim mezunu…

Şoförden berbere, eski genelev kadınından komünist çobana, 72 yaşındaki seyyar satıcıdan ekonomiste, diplomatından pilotuna kadar çeşitli özellikteki pek çok adayın milletvekili olmak için yarışacağı seçimde, bağımsız adayların % 20’sini serbest meslek sahipleri oluşturuyor. Serbest meslek grubunu %13’lük oranla emekliler, %7’lik oranla ise işçiler izliyor.

MTM’ nin aynı araştırma sonuçlarına göre, İstanbullu bağımsız milletvekili adaylarının % 41’lik oranı, orta öğrenim(lise) mezunuyken; % 40’ı üniversite, yüksek lisans veya doktora mezunu. Pastanın en küçük dilimini ise % 19’luk oranla ilköğretim mezunları oluşturuyor…

Milletvekilliği için en çok bağımsız adaya sahip diğer iller ise Diyarbakır, Bursa, Mersin, Şanlıurfa, Adana, Antalya, Konya ve Van oldular. Diğer yandan, başka illerden seçime bağımsız olarak girecek ünlü isimlere de medyanın ilgisi devam ediyor. Rize’den seçime girmeye hazırlanan eski Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 1 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında, gazete ve dergilerde 1.186 habere konu olurken, Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı olarak seçime girmeye hazırlanan eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ise basında 319 haberle yer aldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.