MediaCat

Babalar Günü reklamlarında geçen yıla oranla yüzde 83 artış oldu

Medya Takip Merkezi, markaların Babalar Günü reklam sayılarını ele alan bir çalışma gerçekleştirdi.

Babalar Günü reklamlarında geçen yıla oranla yüzde 83 artış oldu

Medya Takip Merkezi (MTM), markaların Babalar Günü’ne yönelik TV reklamlarını ele alan bir araştırma gerçekleştirdi. 01 Mayıs – 12 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmada, Babalar Günü’ne özel tv reklamlarında yüzde 83 artış ile toplam bin 63 adet reklamın yayınlandığı belirlendi.  Geçen senenin aynı tarih aralığına bakıldığında, Babalar Gününe özel toplam 580 adet reklam yayınlanmıştı.

Medya Takip Merkezi (MTM) araştırmasında, Babalar Günü ile ilgili en çok reklam veren sektörleri inceledi. Süre bazında hazırlanan listede, e – ticaret sektörü 2014 yılında, 5 bin 765 saniye ile Babalar Günü’ne en fazla yatırım yapan sektör oldu. Otomotiv sektörü de 4 bin 981 saniyeyle en çok reklam veren sektörler listesinde ikinci sırada görüldü. 2013 yılında, 5 bin 337 saniye ile ekranda en çok yer alan hazır giyim sektörü, bu sene 4 bin 343 saniyeyle üçüncü sırada yerini aldı.

Adet bakımdan tabloyu incelendiğinde de geçtiğimiz yıl, Babalar Günü ile ilgili en çok reklamı veren hazır giyim sektörü bu sene de 347 adetle en çok reklam veren sektör olarak görüldü. E-ticaret sektörü de verdiği 325 reklamla listede ikinci oldu. Süre bakımından ikinci sırada yer alan Otomotiv sektörü 149 adet reklamla üçüncü sırada kaldı.

En çok reklam veren markalar: Fiat, Kliksa.com, Hepsiburada.com 

MTM’nin araştırmasına göre;  markalar bazında geçtiğimiz sene en çok Babalar Günü reklamı veren Pierre Cardin, bu sene yerini Fiat markasına bıraktı. Marka, 01 Mayıs – 12 Haziran 2014 tarihleri arasında 149 adet reklam yayınlayarak; 4 bin 981 saniyeyle tüketicilerine seslendi. E – ticaret sitesi olan Kliksa da aynı dönemde verdiği 142 reklamla 4 bin 118 saniye reklam spotu yayınlayarak listede ikinci sırada yer aldı.

Adet bakımından bakıldığında, hepsiburada.com markası araştırmanın gerçekleştirildi tarih aralığı içinde 183 reklamla adet bazında en çok reklam veren marka oldu. Süre bazında ilk sırada yer alan Fiat markası 149 reklam adediyle de ikinci sırada yer buldu.

Reklamverenler hangi kanalları tercih etti?

MTM, reklam verenlerin Babalar Günü ile ilgili reklamlarda hangi kanalı tercih ettiklerini de inceledi. Araştırmada, Babalar Günü reklamları 3 bin 097 saniyeyle en fazla CNN Türk kanalında yayınlandı. Habertürk kanalı da 2 bin 737 saniye reklam yayınlayarak listede ikinci oldu. Adet ölçeğinde incelendiğinde, süre bakımından ikinci sırada yer alan Habertürk kanalı, 172 reklamla en fazla reklam alan kanal oldu. CNN Türk de süre açısından birinci olsa da adet bakımından Habertürk’ün arkasında yer buldu. 2013 yılında süre bazında en fazla Babalar Günü’ne özel reklamın yer aldığı Show TV’nin bu yıl, sıralamada ilk 10’da yer almaması, çalışmada dikkat çeken noktalar arasında görüldü.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.