MediaCat

B2Press basın bülteni gönderimiyle 2021’de de büyüyor

Haber değerine odaklanarak markaların online görünürlüğüne katkıda bulunmayı hedefleyen B2Press | Online PR Servisi, 2021 yılının ilk altı ayında gelirlerini Türkiye’de üç katına çıkarırken, yurtdışı pazarlarda ise ikiye katladı.

B2Press basın bülteni gönderimiyle 2021’de de büyüyor

Dijital mecraların okunma oranları geleneksel yayınları geride bırakırken, PR çalışmaları da dijital odaklı kurgulanmaya başlandı. Basın bülteni gönderimi ile artık markalara dair içeriklerin yalnızca birkaç gazetede yer alması değil, yapılan basın iletişimi çalışmalarının markaların online görünürlüğüne toplam bir katkı sağlaması bekleniyor.

2016 yılında kurulan B2Press | Online PR Servisi ise dijitaldeki PR çalışmalarına odaklanarak haber değeri taşıyan basın bülteni yazımı, gazetecilere haber ajansları üzerinden basın bülteni gönderimi, medya takibi ve raporlama hizmetlerini bir araya getiren paket çözümler sunuyor. Türkiye’nin de dahil olduğu 30’dan fazla ülkede 23 dilde basın bülteni gönderimi hizmeti veren B2Press, marka bilinirliğini artırdıkça iş hacmini de büyütüyor. 2021 yılının ilk altı ayında hizmet verdiği marka sayısı 220’yi aşan B2Press, gelirlerini Türkiye’de yüzde 218, yurtdışı pazarlarda ise yüzde 94 artırdı. Yerelde üç, yurtdışında iki katına varan bu büyümenin arkasında B2Press’in uzman ekibinin ortaya koyduğu hizmet performansının yanı sıra, kurduğu doğru işbirlikleri yatıyor.

Hollanda merkezli olarak yurtdışında büyüyecek

B2Press, özellikle son iki yılda yakaladığı hızlı büyümeyle birlikte tam zamanlı çalışan sayısını 13’e çıkarırken, dünya genelinde kurduğu ve 100’den fazla freelancer editörün yer aldığı içerik ağıyla Çinceden Portekizceye, Urducadan Fransızcaya 23 dilde haber değeri taşıyan basın bültenlerinin hazırlanmasını sağlıyor. 2021 yılında yurtdışı hizmet ağını geliştirmeye odaklanan B2Press, ürünlerini çeşitlendirerek Hollanda merkezli çatı şirketi üzerinden Avrupa’nın yanı sıra Orta Doğu ve Güney Doğu Asya ülkelerinde büyümeyi amaçlıyor. Basın bültenlerini gazetecilere medya listeleri aracılığıyla göndermekle yetinmeyip her ülkenin önde gelen haber ajanslarıyla işbirliği kurarak yansıma garantili hizmet vermeye odaklanıyor. Bu sayede geleneksel PR ajanslarından oldukça ayrışan B2Press, hizmetlerini servis modeliyle sunuyor. Yani aylık sabit bir ücret ödenmiyor ya da yıllık sözleşmelere imza atılması gerekmiyor. Şirketler kendine uygun hizmet paketini ihtiyacı olduğunda kullanıyor ve yalnızca kullandığı kadar ödüyor.

“Sosyal pazarlama online PR çalışmalarını şekillendiriyor”

B2Press Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş

Online PR’ın temelinde sosyal pazarlama kavramı olduğunu aktaran B2Press Yönetici Ortağı Ediz Tokabaş, “Dünyanın en iyi ve en kaliteli ürününü en ucuza üretiyor olabilirsiniz. Ancak bundan kimsenin haberi yoksa, iş sonucu elde edemezsiniz. Bu nedenle bugün şirketler ‘Nasıl daha fazla satış yaparım?’ sorusundan önce, ‘Daha fazla satış yapmak için dijital dünyada marka bilinirliğimi nasıl oluştururum?’ sorusunun yanıtını arıyor. Üstelik online PR çalışmaları yalnız marka bilinirliğine katkıda bulunmuyor. Genel bir tüketici görüşü oluşturulmasına, arama motorlarında markanın üst sıralara çıkmasına, internet sitelerine trafik çekmeye ve satışları artırmaya da destek oluyor” dedi.

“Haberlerin satınalmaya etkisi yüzde 55”

Bright Local’in her yıl düzenli olarak yaptığı araştırmaya göre, internet kullanıcılarının yüzde 92’si yeni bir ürün satın almadan önce internette arama yapıyor. Bu kullanıcıların yüzde 73’ü – ki bu neredeyse her 4 kişiden 3’ü anlamına geliyor – arama motoru sonuçlarını insanlar ve şirketler hakkındaki en güvenilir bilgi kaynağı olarak görüyor. Marka veya ürünlerle ilgili online haberlerin, internette arama yapan kullanıcıların satınalma kararlarına etkisi ise yüzde 55 olarak ölçülüyor.

Tüketicilerin dijitaldeki davranışlarını değerlendiren Ediz Tokabaş, “Günümüzde internet kullanıcıları bir marka hakkında bilgi sahibi olmak için ilk olarak arama motorlarının kapısını çalıyor. Karşısına çıkan haberleri inceliyor ve markaya dair düşüncelerini bu sonuçlara göre şekillendiriyor. İster start-up ister KOBİ olsun, kullanıcıların bu alışkanlığı, doğru adımları izleyen her ölçekteki oluşum için rekabet avantajı sağlıyor. Basın tarafından tanınmak, başarısını duyurarak ses getirmek, hedef kitle nezdinde güven tahsis etmek, etkili haber çalışmalarıyla online medyanın gücünden yararlanabilen her yapı için mümkün hale geliyor” diye konuştu.

“İletişim sektörü haber değerini unutuyor”

Tüketicilerin dijitaldeki ayak izlerini takip eden markalar, dijital varlıklarını zenginleştirerek her aramada kullanıcıların karşısına kendi ürün, hizmet ve mesajlarıyla çıkmaya gayret ediyor. Bu süreçte markaya ilgiyi artıran, satış için çalınan kapıların açılmasına katkı sağlayan “tarifteki gizli malzeme” PR değeri!

Haber değeri kavramının unutulduğuna dikkat çeken Ediz Tokabaş şunları aktardı: “Her gün basına gönderilen onlarca basın bültenini takip ediyoruz. Ne yazık ki tablo hiç de iç açıcı değil. Pek çok PR ajansı markaların ürün ve hizmetlerini önceliklendirirken, kamuoyu faydasını arka plana atıyor. Tanıtım ve reklam metninden bir adım öteye geçmeyen bu basın bültenlerinin medyada haber olarak yer almasını beklemek doğru değil. Halbuki okuyucunun ilgisini çekecek, veri haberciliğine odaklanacak bir içerik çalışmasının ne kadar etkili olduğunu her gün deneyimliyoruz. B2Press’in temel farkı da bu…”

PR değerini haber değeriyle üretip basın bülteni gönderimi yaparak markaların hedef kitle nezdindeki itibarını artırmaya katkıda bulunduğunu belirten Tokabaş, “Online PR ile markalar dijital bir varlık kazanır. Bunun markaya sağladığı en önemli katkılarından biri de arama motorlarında kullanıcıların yaptığı aramalara, dijital platformlardaki bu varlıkla karşılık verilebilmesidir. Online PR, arama motorlarındaki anahtar kelime bulutunuzu (keyword cloud) güçlendirip SEO çalışmalarınıza destek verir ve arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarda üst sıralarda yer almanızı sağlar. Bu sayede sosyal pazarlama ile satış süreçlerine uzun vadede destek olunur” dedi.

Etkili basın bültenleri hazırlamanın üç püf noktası

“Markalar çoğu zaman ‘Ne zaman PR yapmalıyız?’ diye soruyor. Buna yanıtımız ‘Her zaman PR’ oluyor! Çünkü PR çalışmalarının önkoşulu süreklilik ve istikrar. Bunlar sağlanamadığı sürece, istenilen mesajların iletilmesi, oluşturulan algının güçlü ve kalıcı olması mümkün değil” diyen Ediz Tokabaş, haber değeri taşıyan basın bülteni yazmak ve kayda değer yansımalar elde etmek için üç önemli noktaya değindi:

  1. Etkili basın bülteni hazırlamanın temel unsuru haber değeri yaratmak. Bunun için de basın bülteninin markadan ziyade okuyucunun gözünden kurgulanması büyük önem taşıyor.
  2. Gündemi takip edip veri haberciliği yapmak. Markayla ya da iletişimi yapılmak istenen konuyla ilişkilendirilebilecek noktaları yakalayarak, veri ve istatistiklerle desteklenen içeriklerle haber değerini artırmak mümkün oluyor.
  3. Hazırladığınız basın bültenlerinde haber dilini yakalamak. Basın bülteni tüketiciyle konuşmamalı, kamuoyunun faydasına olabilecek bilgi, değerlendirme, analiz ve yorumlarla desteklenmelidir. Tanıtım amaçlı yazılan bir metnin basın bülteni olmadığını unutmamak gerekir.

B2Press uçtan uca PR hizmeti sunuyor

PR hizmetlerini online olarak sunan B2Press, haber değeri taşıyan özgün içerikleri SEO öncelikleri ve PR çalışmalarının gücüyle harmanlayarak, markaların online görünürlüğüne üç hizmetiyle uçtan uca katkıda bulunuyor:

Basın bülteni çalışmaları: B2Press, PR çalışmalarının can damarlarından olan basın bülteni yazım, dağıtım, medya takip ve raporlama süreçlerini “PR paketleriyle” online bir servis olarak sunuyor. Üstelik geleneksel işleyişin aksine, aylık bir ücret veya yıllık sözleşmeyle taahhüt değil, kullandığın kadar öde yaklaşımıyla ciddi bir maliyet avantajı sağlıyor. B2Press, basın bülteni dağıtımı çalışmalarını İstanbul, Utrecht ve Atina’da yer alan ekipleriyle Türkiye dahil 30’dan fazla ülkede 23 dilde gerçekleştiriyor.

Markalı /sponsorlu içerik çalışmaları: B2Press, basın bülteni çalışmalarının yanı sıra markalı (advertorial) içerik çalışmalarıyla da 17 ülkede markalara medya işbirliği fırsatları sunuyor. Bu sayede Almanya’dan Katar’a, İngiltere’den Brezilya’ya kadar en önemli mecralarda markaların yer alarak hedef kitlelerine ulaşmasını sağlıyor.

Medya takip ve rakip analizi raporları: B2Press, sunduğu medya takip raporlarıyla markaların ve rakiplerinin online ve basılı yayınlarda yer alan haberleri inceler ve veri odaklı somut argümanlarla kapsamlı bir analiz ortaya koyar. Kimi zaman medyaya servis edilen bir haberin basın yansımalarının takibinde kimi zaman da rakip markaların konu olduğu haberlerin yıllık bazda semantik olarak analiz edilmesi için B2Press hizmetleri kullanılabilir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.