Avustralya’dan tepki çeken organ bağışı reklamı

Hz. İsa'nın başrolünde olduğu reklam filminin yayından kaldırılması gündemde.

16.10.2018 - 09:47 | Arzu Nilay Kocasu

Avustralya'dan tepki çeken organ bağışı reklamı

Avustralya’da halkı organ bağışına teşvik etmek için yayınlanan bir reklam hedef kitlesinin eleştirileriyle karşı karşıya kaldı. Avustralyalı organ bağışı grubu Dying to Live tarafından hazırlanan reklam filminde Hz. İsa’nın çarmıha gerilme anında yanına gelen iki Romalı asker, Hz. İsa’yı organlarını bağışlamaya ikna etmeye çalışıyor.

Kamuoyu nezdinde geniş ölçüde tepki toplayan iki buçuk dakikalık reklam filmi ülkenin islami figürlerinden Keysar Trad ve Güney Sidney Anglikan Piskoposu Michael Stead’in de olumsuz yorumlarına maruz kaldı. Reklamın “kutsal figürlere saygısızlık ettiğini” söyleyen Stead, The Daily Telegraph’a yaptığı açıklamada filmin bazı Müslüman ve Hıristiyanları gücendireceğini belirtti. Kimilerinin reklam filmindeki Monty Pythonvari espri anlayışından rahatsız olabileceğini ekleyen Stead yine de filmin önemli bir mesajı iletmek için Hz. İsa’nın kendi kendisini kurban etmesi örneğini kullandığını söyledi.

Avustralya’nın reklam denetim organı Ad Standards’ın, gelen şikayetler neticesinde, reklam filminin televizyonlarda yayınlanmasını engellemesi bekleniyor.

Kaynak: The Drum