Avrupa Parlamentosundan dijital telif hakkı yasasına onay

Tartışmalı yasa AP tarafından kabul edildi.

26.03.2019 - 18:04 | Sencer Uçar

Avrupa Parlamentosundan dijital telif hakkı yasasına onay

Bilgi özgürlüğünü kısıtlayacağı ve büyük şirketlere fayda sağlayacağı yönünde eleştirilen, dijital telif haklarını düzenleyen yeni yasa Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı. Yeni düzenlemeyle birlikte Google gibi internet platformlarının; gazeteci, yazar veya müzisyen gibi yayıncıların ürettikleri içerikleri kullanabilmeleri için lisans anlaşması imzalamaları gerekiyor.

Parlamento tarafından kabul edilen düzenlemeyle birlikte Google, Facebook ve Twitter gibi dijital platformlar, çeşitli tedbirlerle kullanıcıların telif hakları yasalarıyla korunan ürünleri yüklemelerine engel olacak.  Yeni düzenlemeye göre, YouTube ve benzeri platformların fikri mülkiyet haklarına aykırı içerikleri kaldırmaları ve içerik sağlayanlara daha fazla ödeme yapmaları sağlanacak. Google Haberler gibi internet platformlarının, yayıncıların içeriklerini yayınlayabilmeleri için lisans almaları şart olacak.

Telif haklarını düzenleyen yeni yasanın kabul edilmesinin ardından Google, iyileştirilmesine karşın yasada hukuki belirsizliklerin bulunduğunu savundu. Google ayrıca yasayla birlikte Avrupa’nın yaratıcılığının ve dijital ekonomisinin zarar göreceğini de belirtti.

AB Komisyonu Dijital İç Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip ise düzenlemeyle birlikte eserlerin maddi karşılığının adil bir şekilde alınacağını, dijital platformların itiraz halinde yasal olmayan içerikleri hızlı bir şekilde kaldırmalarının sağlanacağını söyledi.

Kaynak: Tr.euronews.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.