Avrupa’nın en cesur ülkesi Türkiye

Amway Avrupa tarafından araştırma şirketi GfK’ya yaptırılan ve Global Girişimcilik Haftası’nda duyurulan...

26.11.2010 - 00:00 | MediaCat

Amway Avrupa tarafından araştırma şirketi GfK’ya yaptırılan ve Global Girişimcilik Haftası’nda duyurulan araştırmanın sonuçlarına baktığımızda “Girişimcilik ruhu”nun giderek tüm Avrupa’yı sardığı ortaya çıkıyor. 27 Ağustos – 11 Ekim tarihleri arasında Türkiye’nin de içinde bulunduğu 11 Avrupa ülkesinde (Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Polonya, Rusya, İsviçre, Ukrayna), 14 yaş üzeri kadın-erkek 12.510 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre girişimcilik yükselen bir trend.

En cesur ülke Türkiye
Araştırmaya katılanların 2/3’ü girişimciliğe olumlu yaklaştıklarını ifade ederken yüzde 69’u kendi işini kurma konusunda oldukça hevesli. Bununla birlikte girişimciliğe olumlu bakma ve kendi işini kurma konusunda ise en cesaretli ülkenin yüzde 53’le yine Türkiye olduğu ortaya çıkıyor. Bu konuda Türkiye’yi İsviçre ve İtalya takip ediyor.

Girişimcilik konusunda en büyük engelin ise sermaye ve cesaret eksikliği olduğu görülüyor.  Başarısızlık korkusunda yüzde 58 ile Almanya başı çekerken (yüzde 49 İsviçre, yüzde 40 Polonya), Türkiye yüzde12 oranıyla Avrupa’nın girişimcilik konusunda en cesur ülkesi.